Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Suriye’deki askeri varlığını güçlendirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli muhalif grupları, İdlib’te ‘provokasyon’ hazırlığında olmakla suçlayan Rusya, Batı’nın yakında Esed güçlerini hedef alabileceğine dair söylemlerin ortaya çıkmasıyla Suriye’deki askeri varlığını güçlendirdi.

Rus Kommersant gazetesinin Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, Ağustos’un son haftasında, bölgede Rusya’nın on savaş gemisi ve iki denizaltısı konuşlanmış durumda.

Bu durum, 2011 yılında Suriye’deki çatışmanın başlamasından bu yana Rusya’nın ülkedeki en büyük askeri varlığı anlamına geliyor.

Haberde ayrıca, Rus Savunma Bakanlığı’nın, Suriye’de yaşanan son gelişmeler çerçevesinde, bu ay boyunca savaş gemisi sevkiyatını sürdürdüğü, birkaç geminin daha bölgeye gönderileceği bilgisine yer verildi.

Öte yandan bakanlık, Suriyeli muhaliflerin, Esed rejimine yeni bir saldırıya gerekçe hazırlamak için bölgede ‘provokasyon’ hazırlığında olduğunu duyurmuştu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da, İdlib’in yüzde 60’ını kontrol eden Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ), klor içeren kimyasal maddeler kullanarak bir saldırı provokasyonu hazırlığında olduğunu açıklamıştı.