Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Suriyeli muhalifleri İdlib’de kimyasal saldırıya hazırlanmakla suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, Suriyeli muhalif grupları, Batılı güçlerin Şam’ı vurması için rejimi sorumlu gösterme amacıyla İdlib vilayetinde kimyasal bir saldırıya hazırlanmakla suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) rejim güçleri tarafından İdlib sakinlerine karşı kimyasal silah kullanılmış gibi bir provokasyona hazırlandığını söyledi.

HTŞ’nin, ‘temsili’ saldırı düzenleme hedefiyle İdlib’e bağlı Cisr eş-Şuğur ilçesine 8 bidon klor gönderdiğini aktaran Sözcü, daha sonra bu bidonların 8 kilometre uzaktaki bir köye taşındığını söyledi.

Sözcü Konaşenkov, İngiliz özel askeri şirketi olan Olive bünyesindeki uzmanların gözetiminde kimyasal maddeler konusunda eğitim alan bir grup silahlı adamın birkaç gün önce şehre gelmiş olduğuna dikkat çekerek, “Bu silahlı kişiler, sivil savunma ekibi Beyaz Baretliler’in elbiselerini giyerek, kimyasal saldırının kurbanlarına yönelik kurtarma operasyonu düzenlermiş gibi görünecek” dedi.

Konaşenkov ayrıca, özel İngiliz kuruluşlarını, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejimine ait hedeflere karşı hava saldırıları gerçekleştirmesi için ‘yeni bir gerekçe’ teşkil edecek bu ‘provokasyona’ doğrudan katılmakla suçladı.

Rusya’nın bu çıkışı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un, Esed rejiminin muhalefetin son kalesi İdlib’i geri almak için düzenleyeceği olası operasyonda kimyasal silah kullanması halinde, ABD’nin ‘güçlü bir yanıt vereceği’ konusunda uyarıda bulunmasının ardından geldi.

Esed’in kimyasal saldırı planlayabileceğine dair bilgi var

Bloomberg, ABD’nin, Esed rejiminin İdlib’de kimyasal silah kullanması durumunda güçlü bir askeri harekat yapmaya hazır olduğu konusunda Rusya’yı uyardığını aktarırken, ABD’li yetkililerin elinde Esed’in muhalefetin kontrolü altındaki İdlib’e kimyasal bir saldırı planlayabileceğine dair bilgi olduğuna da dikkat çekti.

Öte yandan, Türkiye de İdlib’e yönelik askeri çözümün felaket olacağı konusunda Rusya’ya uyarıda bulundu.

ABD, Fransa ve İngiltere’den Şam rejimine uyarı

ABD, Fransa ve İngiltere, birkaç gün önce yaptıkları ortak açıklamada “Esed rejiminin tekrar kimyasal kullanması durumunda harekete geçmekte kararlıyız” mesajı vermişti.

Açıklamada, ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Suriye rejimi tarafından İdlib’de sivillere ve sivil altyapılara yönelik saldırı düzenlediği haberlerinden ve bunun insani sonuçlarından dolayı derin endişe duyulduğu da vurgulanmıştı.

Esed rejiminin kimyasal silah kullanımına karşı duruşun değişmediğine işaret edilen açıklamada, “Daha önce de gösterdiğimiz gibi Suriye rejiminin Suriye halkı için bu kadar yok yıkıcı insani sonuçları olan kimyasal silah kullanımına gerektiği şekilde cevap vereceğiz” ifadesine de yer verilmişti.