Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Terörle mücadelede bir dönüm noktasındayız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB) Başkanı Alexander Bortnikov, ülkede 2017 yılında gerçekleştirilen ve önlenen tüm terör saldırılarının planlanmasında internet ve sosyal medya uygulamalarının kullanıldığını söyleyerek uluslararası terör şebekelerinin saldırılarında modern teknolojileri kullandığı konusunda uyarıda bulundu.

Aralarında 30 savunma bakanı, 15 genelkurmay başkanı ve farklı ülkelerden 68 güvenlik uzmanının yer aldığı toplam 95 ülkeden delegasyonun katıldığı 7. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı Rusya’da düzenlendi.

Bu yılki konferansta ağırlıklı olarak stratejik güvenlik sorunları ve dünyanın karşı karşıya olduğu yeni zorluklara odaklanılmış olsa da Rusya-Batı krizinin tırmanması nedeniyle Batı’dan katılım az sayıda oldu.

Özellikle Suriye’deki son gelişmeler ve Ortadoğu’daki terörle mücadele dosyasına odaklanılan Konferans’ta Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ‘Suriye’de terörle mücadele deneyimi’ konusuna değindi.

Şoygu, açılışta yaptığı konuşmada, ‘terörle mücadelede bir dönüm noktası’ içinde olunduğunu söyledi. Dünyanın birçok bölgesinde artan terörizm tehdidine işaret ederek Afganistan’da DEAŞ’ın 4 bin 500 unsurunun bulunduğunu ve bu sayının giderek arttığına dikkat çekti.

Terörizmle mücadele için dünyadaki bütün savunma bakanlıklarının çabalarının birleştirilmesini isteyen Şoygu, ABD öncülüğündeki Koalisyon’un DEAŞ ile başa çıkamadığını, yalnızca durumu daha da istikrarsızlaştırdığını belirtti.

Avrupa’da konuşlandırılan ABD’nin savunma sistemlerinin istikrarsızlığa yol açan bir faktör olmanın yanında silah yarışına da neden olduğunu kaydeden Şoygu, “NATO, Rusya sınırlarındaki yapılanmasını güçlendirmek ve modernize etmek istiyor. Ancak bu arada Avrupa’da tehlikenin arttığına dair kamuoyu yaratılıyor. Yani kendi kendilerine gerçekte var olmayan bir Rusya tehdidinden korkuyorlar” diye konuştu.

Şoygu’nun konuşmasının ardından terörle mücadele alanında Rus özel kuvvetlerinin faaliyetlerini detaylandıran bir sunum yapan FSB Başkanı Alexander Bortnikov, modern teknolojilerin giderek yaygınlaşmasının yol açtığı yeni zorluklara işaret ederek Rus özel kuvvetlerinin geçen yıl boyunca 25 büyük terörist saldırıyı engellediğini belirtti.

Yapılan soruşturmalar sonucunda saldırıların çoğunda koordinasyon ve planlamada yer alan teröristlerin Irak veya Suriye topraklarından geldiğinin ortaya çıktığını belirten Bortnikov, “Uluslararası terörizm, modern iletişim teknolojilerini kullanmada muazzam yeteneklere ve büyük potansiyele sahip” ifadelerini kullanarak uyarıda bulundu.

Bortnikov, Rusya’nın, sosyal medyada propaganda yapan yüz binlerce sahte hesaba ek olarak farklı terörist yapılara bağlı yaklaşık 10 bin internet sitesini tespit ettiğini açıkladı.

Türk istihbaratının geçen yıl yeni yıl kutlamaları sırasında St. Petersburg’da büyük bir terörist saldırıyı engellediğine dikkat çekerek “Türk ortaklarımızdan aldığımız istihbaratla bir terör saldırısını önleyebildik” diyen Bortnikov, bu sayede yüzlerce sivilin hayatının kurtarıldığını ifade etti.

Bortnikov, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Rusya’nın terörle mücadele tedbirleri çerçevesinde Soçi Kış Olimpiyatları ve 2017 FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda olduğu gibi yabancı güvenlik kurumları ile etkin bir şekilde koordinasyonu güçlendirmeyi umduğunu belirtti.

FSB Başkanı, birkaç gün önce yaptığı bir konuşmasında da geçen yıl dünya genelinde gerçekleşen terör saldırıları sonucunda öldürülen ve yaralanan insan sayısının 32 bini aştığını kaydederek 2014’ten bu yana 152 bin kişinin terör mağduru olduğunu vurgulamıştı.

FSB, daha önce DEAŞ üyelerinin 3 Nisan 2017 tarihinde Rusya’nın St. Petersburg şehrinde metroda gerçekleştirdikleri terör saldırısının planlarını Telegram uygulaması aracılığıyla koordine ettiğini öne sürmüştü.
Geçen yıl internet kullanıcılarını sıkıştıran yasal değişikliğin yürürlüğe girmesinden sonra çok sayıda sosyal medya hesabı ve internet sitesi kapatılmıştı.