Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Türkiye, Suriye ve Umman, İran’daki saldırıyı kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/ Şarku’l Avsat

Rusya, Suriye, Türkiye ve Umman, Ahvaz’daki askeri geçit törenini hedef alan ve çoğu İran “Devrim Muhafızları” ndan olmak üzere onlarca insanın yaralanmasına ve ölmesine neden olan saldır09ıyı kınadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı kınadı ve İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani’ye başsağlığı diledi. Ayrıca, “terörle mücadele konusunda işbirliğini artırma” çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Putin, Kremlin’in web sitesinde yayınlanan bir mesajda Ruhani’ye hitaben şunları söyledi: “Ahvaz’da teröristlerin yaptığı saldırının trajik sonuçları için en derinden başsağlığı diliyoruz. Bu korkunç suçu kınıyoruz. Bu olay, bize her türlü teröre karşı bir hamle başlatma gereğini hatırlatıyor. İranlı ortaklarımızla bu kötülüğe direnmede işbirliğini güçlendirmeye devam etmeye hazır olduğumuzu tekrar teyit etmek istiyorum.”

Şam rejimi lideri Beşşar Esed de, İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani’ye bir başsağlığı mesajı gönderdi. Söz konusu mesajda şu ifadeler yer aldı: “Size ve dost İranlılara, şahsım adına ve Suriye Arap Cumhuriyeti halkı adına, masum kurbanların hedef alındığı olayla ilgili en derinden başsağlığı diliyorum. Ayrıca, bu suçlu ve korkakça terör eylemini şiddetle kınıyoruz.”

Öte yandan, Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hasan Kerim el-Kabi de, İran kuvvetlerinin saflarına düzenlenen saldırıyı kınayan bir bildiri yayınladı.

Söz konusu saldırıyı Ankara da kınadı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran’ın Ahvaz şehrinde askeri geçit töreni sırasında gerçekleştirilen terör saldırısı sonucunda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı haberinin büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Umman Dışişleri Bakanlığı ise Twitter hesabından şu mesajı yayınladı:

“Umman Sultanlığı, askeri geçit törenini hedef alan silahlı terör saldırısını şiddetle kınıyor. Krallık, gerekçe ve sebepleri ne olursa olsun, her zaman ve yerde her türlü terör ve şiddeti reddediyor.”

İran resmi haber ajansı (IRNA), İspanya hükümetinin askerlere karşı yapılan saldırıyı kınadığını açıkladı.

İngiltere ve Avusturya’nın Tahran’daki büyükelçileri de saldırıyı kınadılar. İngiltere Büyükelçisi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Nerede olursa olsun terör saldırılarının kınanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.