Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya ülke çapında terör operasyonlarına devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova yönetimi Suriye ve Afganistan’da savaşmak üzere Rusya içerisinden militan devşiren bir terör hücresine operasyon düzenledi.

Krasnoyarsk’taki Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yapılan açıklamaya göre gönüllülerin terör örgütüne katılmalarına yardımcı olan 11 kişi yakalandı.

Emniyet kaynakları, FSB’nin yerel yönetim personelinin bölgede terörist yapının ideolojisi ile terörizm propagandası yapan bir grubun faaliyetlerini ortaya çıkardıklarını aktardı.

Kaynak Rusya’nın doğusunda, Moğolistan sınırında yer alan ve Sibirya’nın 3. Büyük kenti olan Krasnoyarsk’da 11 radikalin tutuklandığını ekledi. Bunların ikisinin Krasnoyarsk’a Kırgızistan’dan geldiği ve oradaki terörist gruplara katılmak için gönüllüleri Suriye ve Afganistan’a gönderen bir kanal kurdukları bildirildi.

Moskova geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ülkenin Batı ucundaki Kaliningrad eyaletinde benzer bir hücrenin faaliyetlerini engellediğini açıklamıştı.

Öte yandan, Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nin haber merkezi Pazar günü Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nde bir askeri operasyonun düzenlendiğini, operasyon esnasında daha önce bölgede terör eylemleri düzenleyen Tsumadinskaya terör grubunun liderinin öldürüldüğünü bildirdi. Merkez, örgüt elebaşının silahı bırakmayı reddettiğini ve FSB üyelerine ateş açtığını, yaşanan çatışmanın teröristin ölümü ile sonuçlandığını aktardı.