Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya ‘Ulusal Birlik Günü’ kutlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazar günü Moskova’da Ulusal Birlik Günü kapsamında düzenlenen etkinliklere katıldı.

Putin, etkinlik sırasında yaptığı açıklamada, vatanseverliğin ülkenin ulusal kimliğinin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Rus haber ajansı İnterfaks’a göre Putin, “Vatanseverlik duygusu her zaman ulusal kültürümüzün önemli bir parçası ve genetik hafızamızın özü olmuştur” diye konuştu.

Putin, konuşmasının devamında Rus halkına birlik olma çağrısında bulunarak, birlikteliğin kriz dönemlerinde Rusya’ya güç sağladığını söyledi.

Rusya’da Ulusal Birlik Günü, 1612’de Rusya’nın Polonyalı güçlerin işgalinden kurtarılmasının yıldönümü olarak kutlanıyor. Putin, Polonyalı güçlere karşı savaşan askerlerin anısına Kızıl Meydan’daki anıta çiçek bıraktı.

Gösteriye katılanlar gözaltına alındı

Kutlamalar ayrıca milliyetçi ve sağcı gruplara gösteri düzenlemeleri için bir fırsat oldu. Yetkili mercilerden alınan onaya rağmen Moskova’nın bazı mahallelerinde ”Rus Yürüyüşü” adı altında düzenlenen gösterilerde aralarında üç organizatörün de bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Rusya’da gözaltına alınmaları izleyen insan hakları grubu OVD Info, diğer şehirlerde de gözaltıların olduğunu aktardı.

Çoğunlukla Putin karşıtı kişilerin yer aldığı aşırı milliyetçi grupların düzenlediği Moskova’daki geleneksel yürüyüşe onlarca kişinin katıldığı bildirildi. Her yıl 4 Kasım’da düzenlenen bu yürüyüşlere, merkez sağ ve aşırı milliyetçilerden oluşan küçük gruplar katılıyor.

“Siyasi tutuklulara özgürlük” ve “Ulus, Özgürlük, Sosyalizm” sloganlarının atıldığı yürüyüşlerde, genellikle Eski Sovyet cumhuriyetlerinden Rusya’ya gelen göçmenler protesto ediliyor.