Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya ve Muhalifler, Kuneytra için anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, Suriye’nin güneybatısındaki İsrail sınırında bulunan Kuneytra bölgesini kontrol altında tutan muhalif gruplar ile Rusya arasında, bölgenin rejim güçlerine devredilmesini öngören bir ateşkes anlaşmasına varıldı.

AFP’nin SOHR Müdürü Rami Abdurrahman’a dayandırarak yayınladığı habere göre anlaşma, ateşkesi reddeden muhalif unsurların aileleriyle birlikte Suriye’nin kuzeyine gitmesini ve rejim güçlerinin Kuneytra’ya girişini öngörüyor.

Öte yandan, Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de, muhaliflerin kuşatması altında bulunan rejim yandaşı Fua ve Kefraya beldelerinde, tahliye işlemlerinin bu sabah saatlerinde tamamlandığı bildirildi.

Türkiye ve Rusya aracılığıyla varılan anlaşma kapsamında, bu sabah saatlerinde, Fua ve Kefraya’dan 6 bin 900 kişi tahliye otobüsleriyle çıkarıldı. Dün gece saatlerinde başlayan tahliye işlemi, 120 otobüsle gerçekleştirildi.

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, tahliyelerin tamamlanmasıyla birlikte muhalif grupların da anlaşmaya uygun olarak ellerindeki esirleri serbest bırakmaya başladığını aktardı.

Rusya ve Türkiye, geçtiğimiz Salı günü, Esed rejiminin bin 500 mahkumu serbest bırakması karşılığında, Fua ve Kefraya’dan tahliyelerin başlaması için anlaşmaya varmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, rejim güçlerinin kuşatma altında tuttuğu bütün bölgeleri ele geçirmesinin ardından Suriye’de kuşatma altında kalan tek bölge Fua ve Kefraya.

Muhalif gruplar, 2015 yılında İdlib bölgesinin tamamını ele geçirmiş ancak halkı Şii olan Fua ve Kefraya kuşatma altında kalmıştı. Muhalif gruplar, iki beldesi yıllarca rejime karşı bir baskı aracı olarak kullandı.

2015 yılından beri binlerce kişi aralıklarla Fua ve Kefraya’dan tahliye edilmişti. 2017 yılının Nisan ayında rejim ile muhalif gruplar arasında varılan anlaşmayla iki beldeden en büyük tahliyeler yapılmıştı. Tahliye konvoylarından birine yönelik düzenlenen saldırıda 72’si çocuk, 150 kişi ölmüştü.

Rusya ve Türkiye aracılığıyla varılan son anlaşmaya göre, Fua ve Kefraya halkı tahliye edilirken, HTŞ, 2015 yılından beri alıkoyduğu 2 Alevi’yi, muhalif gruplar ise 40 esiri serbest bırakacak.