Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya ve Özbekistan arasında 27 milyar dolarlık anlaşma | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taşkent: Şarku’l Avsat

Rusya ve Özbekistan bugün 27.1 milyar dolarlık anlaşmanın sonrasında ikili ilişkileri güçlendirme konusunda önemli adımlar attı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile görüştü. Putin burada yaptığı konuşmada, “Özbekistan bizim müttefikimiz ve stratejik ortağımız. İşbirliğini güçlendirmek için her şeyi yapacağız. Özbekistan’da durum hızlı ve derinden değişiyor. Özbek halkı ve ekonomisi için reformlar yapılmaktadır” dedi.

İmzalar atıldı

Taşkent’te dün başlayan ve bugün devam eden Özbekistan-Rusya Bölgelerarası İşbirliği Forumu’nda iki ülke arasında 27.1 milyar dolarlık çeşitli anlaşmalar imzalandığı açıklandı. Bu anlaşmalara ek olarak Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu’nun (Rosatom) Özbekistan’da inşa edeceği ilk nükleer santralinin 2028’de faaliyete başlayacağı, projenin maliyetinin ise 11 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Coşkulu karşılama

Taşkent caddelerinde bulunan büyük panolara, “Sevgili Rus arkadaşlar, Özbekistan’a hoş geldiniz” yazıları yazılırken, yol üzerindeki Özbekistan bayraklarının yanına Rusya bayrakları da asıldı. Putin’in Özbekistan’a yaptığı son ziyaret, 2016 yılında vefat eden eski Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un ölümünden günler sonraydı.

Özbek liderden Putin’e teşekkür

Putin, Afganistan sınırında bulunan ülkeyi 25 yıldır yönetmiş Kerimov’un heykelinin açılışını yaparken, 2016 yılında göreve gelen Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ise Putin’e ülkesine yaptığı yatırımlardan ötürü teşekkür etti.