Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Washington ve Pyongyang arasındaki yakınlaşma ‘çabalarından’ memnun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un 12 Haziran’da Singapur’da gerçekleştireceği zirveyi ve ‘gerginliklerin üstesinden gelme çabalarını’ memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Fransız Haber Ajansı’nda (AFP) haberine göre Güney Afrika’nın yönetsel başkenti Pretoria’da düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) zirvesi çerçevesinde Çinli mevkidaşı Wang Yi ile bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Çin ile ilişkilerde güvenin tesis edilmesi ve çatışmaların giderilmesiyle ilerleme kaydetmenin yanı sıra sağlam bir ortam oluşturmak için Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına yönelikçabalardan memnunuz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Genel olarak bu sürecin Kuzeydoğu Asya ülkelerinde barış, güvenlik ve istikrar için güvence ve ilkelerin oluşturulmasına kapı aralayacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

12 Haziran’da gerçekleşmesi planlanan Kim-Trump zirvesinin ana gündem maddelerinin, Kuzey Kore’nin nükleer silahları ve Washington ile Pyongyang arasındaki ilişkilerin gelişmesi olacağı tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Trump, geçen cuma günü Kuzey Kore Lideri Kim ile planlanan akıbeti belirsiz zirvenin gerçekleşeceğini açıkladı.

Diğer yandan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), tüm dünyadan soyutlanmış olan Kuzey Kore’nin nükleer programına dair siyasi bir anlaşmanın gerçekleşmesi halinde birkaç hafta içinde Kuzey Kore’deki çalışmalarına başlamaya hazır olduğunu duyurdu.

Kurum’un Başkanı Yukiya Amano düzenlediği basın toplantısında gazetecilere “Kuzey Kore’deki faaliyetlerimizi aylar değil, birkaç hafta içinde başlatabiliriz” açıklamasında bulundu.

Yukiya Amano, ABD’nin Kuzey Kore ile anlaşmaya varması durumunda UAEK’nın nükleer silahsızlanmadan sorumlu denetmen bir kurum olarak görevinin başında olması gerektiğini söyledi.

Denetimlerin çapını tahmin etmenin zor olduğunu belirten Amano, yine de Kurum personelinin en kısa sürede denetimlere katılması için seferber etme yeteneğine sahip olduğuna dikkat çekti.
UAEK gözlemcileri, 2009 yılında Pyongyang yönetimi tarafından sınır dışı edilmişti. Kurum, 2009 yılından bu yana Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri hakkında herhangi bir veriye sahip değil.

ABD Savunma Bakanı James Matisse, cumartesi günü yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin nükleer programını ‘geri döndürülemez’ şekilde sonlandırmadan yaptırımların hafifletilmeyeceğini söyledi. Washington’ın ‘nükleer silahların tamamen, doğrulanabilir ve geri dönüşü olmayan bir şekilde imha edilmesini’ istediğini belirten Matisse buna karşılık Kuzey Kore rejiminin nükleer cephaneliğin hayatta kalma garantisi olarak görüldüğünü ifade etti.

Geçen cuma günü Kuzey Kore’yi ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pyongyang Lideri Kim’in Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırmaya kararlı olduğunu belirtti.

Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) göre Kim, “Kuzey Kore’nin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik çabaları değişmedi. Tutarlı bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Nobel Barış Ödülü sahibi olan Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Kampanya (ICAN) adlı koalisyon, Kim Jong-un’un otel masrafları da dahil olmak üzere ABD ve Kuzey Kore arasında önümüzdeki hafta gerçekleşmesi planlanan tarihi zirvenin maliyetlerinin bir kısmını üstlenmek istediklerini açıkladı. Kim ve beraberindeki heyet, Singapur’da 5 yıldızlı Fullerton Oteli’nde konaklamayı tercih etti. Kuzey Kore, Singapur’daki zirvenin otel masraflarını ödemek istememiş, ABD ise faturaya karşı çıkmıştı. ICAN da bu anlaşmazlık üzerine faturayı ödemeye talip oldu. Washington Post gazetesi ise geçtiğimiz haftaki bir haberinde ABD’nin otel masraflarını ödemeyi istediğini ancak yoksul Kuzey Kore’yi rencide etmekten çekindiğini yazmıştı.

ICAN, geçen yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazandığında aldığı 1.1 milyon dolarlık nakit ödülün bir kısmını kullanarak, iki ülke arasındaki ikilemi çözmeye yardımcı olabileceği açıklamasında bulundu.

ICAN Sözcüsü Akira Kawasaki, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Zirvenin maliyetinin bir kısmını karşılamaya hazırız. Mali sorunlar nedeniyle zirveden vazgeçilmemeli. Önemli ve tarihi olan bu toplantının masraflarına ortak olabiliriz” ifadelerini kullandı.

ICAN’ın ödemeyi planladığı miktar konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Kawasaki, ICAN’ın Nobel Barış Ödülü’nün bir kısmını, ‘Kore Yarımadası’nda barış ve nükleer silahlardan arınmış bir dünyayı desteklemek için’ zirveye ayrılabileceğini kaydetti. Kawasaki, Kuzey Kore’nin teklifi kabul etmesi halinde tutarın müzakere edileceğini belirtti.

Singapur Nehri’ne nazır Fullerton Oteli’nde kral dairesinin geceliği 6 bin doların üzerinde. Geçen hafta gazeteciler, zirveye hazırlanmak üzere Singapur’a giden Kuzey Kore liderinin özel kalemi Kim Chang-Son’ı görmek için otelin kapısında yerlerini almıştı.
Singapur’daki zirve, ilk kez bir ABD başkanı ile bir Kuzey Kore liderinin bir araya geldiği görüşmeye tanıklık edecek.