Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası DEAŞ için cazip bir hedef’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere merkezli araştırma kuruluşu IHS, DEAŞ’ın Suriye’de kontrol ettiği alanlarda uğradığı hezimette Rusya’nın rolü göz önüne alındığında, Haziran ayında Rusya’da yapılacak olan 2018 Dünya Kupası’nın, örgüt için ‘cazip bir hedef’ olacağını açıkladı.

ABD’li bir kuruluş tarafından açıklanan bir başka raporda, “Rusya’da saldırı düzenlenmesi, DEAŞ ve savaşçılarına büyük bir destek sağlayacağı gibi, kontrol ettiği alanlardaki yenilgisine rağmen, mevcut olan uluslararası tehdidini yeniden ortaya çıkaracak” ifadeleri yer aldı.

Raporda, Dünya Kupası’na Suudi Arabistan ve İran ekiplerinin katılımın da, DEAŞ’ın orayı hedef alması büyük etken olacağına yer verildi.

Yine rapora göre, DEAŞ tarafından üstlenilen saldırılar 2017’de topraklarını kaybetmesine rağmen biraz arttı ve aynı yıl 4 bin 500’den fazla saldırı gerçekleştirdi.

Ancak bu saldırılar sonucu öldürülen insan sayısı 2016’ya kıyasla 50 kişi düştü ve 2017’deki DEAŞ saldırılarında yaklaşık 6 bin 500 kişi öldü.

Örgüt, Irak ve Suriye’de kontrol ettiği toprakları kaybetmesine rağmen, İstanbul, Londra, Manchester, Barcelona ve Tahran’daki büyük saldırıların sorumluluğunu üstlendi ve bu saldırılarda birçok sivil öldü.

Ayrıca DEAŞ, 2016 yılında Medine’yi de hedef almıştı.

Örgütün hala lideri olan Ebubekir el-Bağdadi, 2014’te Suriye ve Irak’ın bir bölümünde ilan edilen sözde hilafetin devrilmesine rağmen, hala yakalanamadı.