Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’da emeklilik yasasına karşı yeni protestolar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’da tutuklu bulunan muhalif lider Aleksey Navalniy’in destekçileri, emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören reform paketine karşı bugün Rusya genelinde yeni protesto gösterileri düzenledi.

Söz konusu reform paketi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in popülaritesini yaklaşık yüzde 15 oranında düşürürken, Sovyet dönemine ait ayrıcalıkların iptal edilmesi ülke genelinde geniş çapta protestolar düzenlenmesine yol açtı.

Protesto kanunlarına karşı gelmek suçuyla hakkında verilen 30 günlük hapis cezasını çekmek üzere cezaevinde olan Navalniy’in destekçileri, Moskova ve St. Petersburg da dahil olmak üzere kasaba ve şehirlerde yürüyüş düzenledi.

Navalniy’in ekibi protesto gösterilerinden önce yaptıkları açıklamada, “Putin ve hükümeti ülkenin bütçesini son 18 ay boyunca yağmaladı. Uzun bir süre boyunca, emeklilik yaşının yükseltilmeyeceği konusunda bize güvence verildi. Şimdi ise onu yükseltiyorlar. Yetkililer halkı dinlemiyor ve bu da sokaklara çıkma zamanının geldiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Hükümetin hazırladığı reform paketi, emeklilik yaşlarının kadınlar için 55’ten 60’a, erkekler için ise 60’tan 65’e çıkarılmasını öngörüyordu.