Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’da saldırı planı yapan terörist etkisiz hale getirildi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), başkanlık seçimlerinin gerçekleştirileceği 18 Mart’ta saldırı planı yapan DEAŞ üyesi bir teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Nijnıy Novgorod’daki FSB bürosu, güvenlik güçlerinin DEAŞ mensubu bir unsurun terör faaliyetlerini engellediğini duyurdu. Büro, teröristin, Nijnıy Novgorod’da terör saldırısı gerçekleştirme hazırlığı yaptığını kaydetti. TASS Haber Ajansı’na göre, FSB, gözaltı sırasında güvenlik güçlerine silahla direnen suçlu, özel kuvvetler tarafından etkisiz hale getirildi. Ofis, teröristin komşu ülkelerden birinin vatandaşı olduğunu kaydetti.

Soruşturma yetkilileri, bölgede terör saldırılarında kullanılması planlanan silah, çeşitli patlayıcılar ve bomba yapımında kullanılan malzemelerin ele geçirildiğini açıkladı. FSB, Nijnıy Novgorod’daki operasyon sırasında çekilmiş ve teröristlerin öldürüldüğü görüntülerin yer aldığı bir video yayınladı. Videoda, güvenlik görevlilerinin bölgeyi kuşatıp teröristlere nasıl yaklaştığı, ellerindeki güvenli mekanizmalarla bombaları patlattığı görüntülere yer verilirken, teröristin ölü bedeni de gösterildi.

Birçok Rus şehrinde olduğu gibi Nijnıy Novgorod’da da halk bir dizi güvenlik tedbirine tanık oldu. Öyle ki sadece yaklaşan seçimler için değil, Rusya’nın ev sahipliği yapacağı 2018 Dünya Kupası için de ülkede çeşitli önlemler alındı.

Teröristleri tasfiye etme talimatı

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2017’de güvenlik güçlerine teröristleri tasfiye etme talimatı verdi. St. Petersburg kentindeki bir alışveriş merkezinde 13 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bir patlamanın ardından Putin, terörist ve çetelerin yakalanması için FSB’nin yetkileri ile ilgili yasal değişiklik yaptı. Bu bağlamda operasyon sırasında güvenlik görevlilerinin ve memurların hayatlarını tehdit eden bir durum olması halinde, teröristlerin etkisiz hale getirilebileceği belirtildi.

FSB, geçtiğimiz Aralık ayında yeni yıl ve başkanlık seçimleri sırasında saldırı planı yapan bir terörist grubun çökertildiğini açıklamıştı. Bu bağlamda Federal Güvenlik Servisi Direktörü Alexander Bortnikov, güvenlik birimlerinin Moskova’da bir terör grubunun eylemlerini engellendiğini açıkladı. Teröristlerin Orta Asya’dan geldiğini ifade eden Bortnikov, yeni yılda ve başkanlık seçimlerinde saldırı düzenlemeye hazırlandıklarını kaydetti. FSB Direktörü ayrıca, teröristlerin ülke dışından talimat aldıklarını ve saldırılarında intihar eylemi yapmayı planladıklarını kaydetti.