Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’da seçim kampanyaları resmi olarak başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’da 18 Mart 2018’de düzenlenecek Başkanlık seçimleri için kampanyalar bugün resmi olarak başladı. Seçimlerde Vladimir Putin’in 4. kez Rusya Devlet Başkanı seçileceği tahmin ediliyor.

Resmi gazetede bugün yayınlanan bildiride seçim kampanyalarının resmen başlatıldığı duyurulurken Rusya Federal Meclisi tarafından alınan karar gereğince oylama için18 Mart tarihinin belirlendiği kaydedildi.

Başkanlık seçimlerinin düzenleneceği 18 Mart günü, Rusya tarafından 2014 yılında düzenlenen referandumla Kırım Yarımadası’nın ilhak edilmesi ile aynı tarihe denk geliyor.

İlk kez 2000 yılında Devlet Başkanı olan Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde adaylığını ilan etmişti. Putin seçimleri kazanması halinde 2024 yılına kadar Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapacak. Stalin’den sonra görevinde en uzun kalan Rus Devlet Başkanı olacak.

Putin adaylığını duyurduğu konuşmasında seçimlere Birleşik Rusya Partisi’den değil bağımsız aday olarak gireceğini söylemiş ve vatandaşların desteğine güvendiğini vurgulamıştı.

Livada Enstitüsü tarafından yayınlanan ankete göre Putin’in karşısında onu zorlayacak bir aday yok. Zira Putin’e destek yüzde 75’e ulaşmış durumda.

Putin’e muhalif olan Aleksey Navalni de zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle hakkında açılan dava nedeniyle başkanlığa aday olamadı.

Merkezi Seçim Kurulu Başkanı Ella Pamfilova, seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 23 kişi aday olmak için başvuru yaptı” dedi.
Adaylık başvurusu yapanlar arasında, Rusya Sosyalist Partisi ile Liberal Demokrat Parti liderleri de bulunuyor. İki lider, halihazırda Parlamento’da birer sandalyeye sahip. Putin’e karşı göstermelik bir muhalefet yürütüyorlar.

Seçimler için adaylığını açıklayan bir diğer isim olan televizyon sunucusu Ksenia Sobchak’ın da yarışta şansı olmadığı belirtiliyor.

Yapılan son anketler, 18 Mart seçimlerinde Putin dışındaki hiçbir adayın yüzde 10 oy oranına ulaşamayacağına işaret ediyor.