Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan 9. blok mektubuna yalanlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın Lübnan Büyükelçisi Alexander Zaspkin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Lübnan Dışişleri Bakanı Cebran Basil’e, İsrail ve Lübnan sınırında üzerinde petrol ve doğal gaz çıkarılan tartışmalı 9. blok hakkında bir mektup yazdığını reddetti.

Zaspkin bu konuda hakkında “Rusya’nın bunda herhangi bir rolü yok. Olay herkes tarafından biliniyor. Lübnan’ın konumu uluslararası alanda biliniyor. Petrol araştırma şirketlerinin koalisyonunda yer alan bir Rus şirketi var. Bir sonraki aşamada bir sorun varsa, uluslararası mekanizmalar tarafından bilinir. Bizim için önemli olan bölgedeki durumun istikrarlı olması” ifadelerini kullandı.

“Bölgedeki konuları görüştük”

Rus meslektaşı Lavrov’un gönderdiği mektubu Zaspkin’den aldığı toplantının ardından Lübnan Dışişleri Bakanı Basil “Toplantıda bölgedeki gelişmeleri, konuştuk. Özellikle Rusya’nın Suriye’deki durumu, Suriye’yi teröristlerden kurtulma çabalarını görüştük. Ayrıca Güvenlik Konseyi kararını ve Soçi Konferansı sonuçlarına dayanan siyasi uzlaşmadaki ilerlemeleri ele aldık” açıklamasında bulundu.

Basil: İyimser düşünüyoruz

Basil konuşmasının devamında “Bu ilerleme konusunda iyimser düşünüyoruz. Aynı zamanda bunu kimin istemediğini de biliyoruz. Doğu Guta’da olup bitenler hakkında üretilen haberler bunun kanıtıdır. Olanlardan kimin mesul olduğunu, burada ve başka bir yerde teröristleri kimin koruduğu mevzusunun açıklığa kavuşması için tartışmaya hazırız” ifadelerini kullandı.