Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan ABD’nin ‘nükleer anlaşma’ kararına karşı yeni hamle | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi kararının tehlikeli sonuçlarına dikkat çekerek, “ABD, BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararını çiğnemiştir” dedi.

Lavrov, salı günü Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile gerçekleştirdiği görüşmeler kapsamında ABD’nin İran ile yaptığı nükleer anlaşmadan çekilmesi konusunu ele aldı. İki Bakan, yaptıkları ortak basın toplantısında, doğabilecek muhtemel sonuçlarla mücadele etme çağrısında bulundu.

Lavrov, ‘ABD’nin anlaşmadan çekilme kararının, Uluslararası Organizasyon’da resmen anlaşmayı kararlaştıran BM’nin 2231 sayılı kararnamesi ile çeliştiğini’ belirterek, “Uluslararası Toplum bu tehlikeli adımın sonuçlarını incelemelidir” uyarısında bulundu.

“ABD attığı adımların sonuçlarını düşünmeli”

İranlı liderlerin Trump’ın verdiği karara dengeli tepkisini öven Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’de yaptığı açıklamada, “ABD attığı adımın sonuçlarını da düşünmeliydi. Moskova kapsamlı bir değerlendirmede bulunmak üzere; Almanya, Fransa, İngiltere, Çin ve İran ile işbirliği içinde olacaktır. Şu anda bunun için çalışıyoruz, yakın gelecekte de görüş alışverişinde bulunacağız. Rusya ile AB ülkeleri arasında bu sahada bir koordinasyonun gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov: Gerekli bütün adımlar atılacaktır

Rusya’nın ‘uluslararası anlaşmanın korunması için gereken bütün görüşmeleri’ gerçekleştireceğini vurgulan Lavrov ise, “Kitle imha silahlarının yayılmasını önlemek ve bölgesel istikrarı korumak için anlaşmanın devamlılığı esastır; bunun için gerekli olan bütün adımlar atılacak ve görüşmeler de yapılacaktır” dedi.

“ABD’nin anlaşmadan çekilmesi mazeret olmamalı”

Bu esnada Tahran’ı ziyaret eden Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov ise, “Washington’un anlaşmadan çekilmesi diğer tarafların taahhütlerini gözden geçirmesi için bir mazeret olmamalıdır” yorumunda bulundu.

Sputnik Haber Ajansı’na yaptığı konuşmada Ryabkov, “Moskova, Ortak Eylem Planı’na sadık kalan tüm tarafların açık tutumlarını beklemektedir. Rusya bu dosya hususunda ortak komisyon toplantısına kısa zamanda çağrılabilir. Ayrıca İran’ın tutumu da yakın zamandaki gelişmelerden sonra son derece yerli bir tutumdur. Moskova, çeşitli sahalarda Tahran ile işbirliğine devam edecektir. Uluslararası kanuna göre davranacağız; ABD’nin yaptırımları, ortaklarımızla olan taahhütlerimizden vazgeçmemizi sağlayamayacak. Rusya, ABD yaptırımlarından korkmuyor. Rusya ve İran her alanda tam bir ekonomik yardımlaşma içerisinde olacaktır” açıklamasında bulundu.