Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan ABD’ye mültecilerin geri dönüşü ile ilgili kritik öneri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı Washington’a, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan anlaşmalara müteakiben, mültecilerin Suriye’ye dönüşü için ortak bir organizasyon kurma teklifinde bulunduğu belirtildi.

Trump ve Putin Helsinki’de bir araya gelmiş ancak ikilinin zirve sırasında neler görüştüğü merak konusu olmuştu. Rus basının da yer alan habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Washington’a Suriyeli mültecilerin 2011’de savaşın patlak vermesinden önce yaşadıkları bölgelere dönmeleri amaçlı ortak eylem planı önerdiği ifade edildi.

“Etkin bir ilerleme kaydetmeye yardımcı oldu”

Bakanlık yetkilisi Mikhail Mezentsev, Tass gazetesine verdiği demeçte, “Helsinki zirvesinde Rusya ve ABD Başkanı tarafından varılan anlaşmalar bu yönde etkin bir ilerleme kaydetmeye yardımcı oldu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Suriye’deki ABD ve Rus orduları arasında rastlantısal çatışmaların meydana gelmesini önlenmek ve mülteciler üzerine ortak çalışmanın daha kolektif olması için bazı temaslar var.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “ABD şu anda Rusya tarafından yapılan teklifleri düşünüyor” denildi.

Yapılan önerilerde Amman’da bir Rus-Amerikan-Ürdün izleme ekibi, Lübnan’da da buna benzer ekiplerin kurulması planı var.

Çok sayıda mülteciye Suriye yolu

Bakanlık, 1.7 milyondan fazla mültecinin Suriye’ye dönebileceğini söyledi. Mezentsev, ön tahminlere göre yakın zamanda Lübnan’dan Suriye’ye 890 bin mültecinin döneceğini ayrıca bu sayıya Türkiye’den 300 bin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden ise 200 bin mültecinin ekleneceğini kaydetti.

Bölgede yaşanan gelişmelerin ardından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriye’deki tüm tarafları savaş sırasında güneybatıda mahsur kalan 140 bin sivile güvenli bir şekilde gereken acil yardımın sağlanması için geçişlere izin verme çağırısı yaptı.

BMMYK, Rusya rejimi ile Suriyeli mültecileri geri gönderme merkezleri kurma planlarını görüşmeye hazır olduklarını, ancak böyle bir geri dönüşün uluslararası standartlara uygun olarak güvenli ve gönüllü olması gerektiğini vurguladı.