Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan ABD’ye sert çıkış: Ateşle oynama! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Rusya’ya yeni yaptırımlarda bulunması, Moskova’nın tepkisini çekti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaptırım kararına tepki olarak Washington’a ‘ateşle oynamaması’ uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘kötü niyetli faaliyetlerde bulunduğu’ gerekçesiyle Moskova yönetimini cezalandırmak için Rusya’daki 30 kişi ve 3 kuruluşu yaptırım listesine almasına, Rusya sessiz kalmadı.

Moskova, yaptırımlara karşı Washington’a verdiği güçlü uyarı mesajında, Rus silah şirketlerine uygulanan yaptırımların etkisini azaltmak için çalışacağını vurguladı. Kremlin, ‘ilişkileri en düşük seviyeye çeken düşmanca tedbirler’ diye nitelediği karara karşı Rusya’nın mücadele edecek gücünün olduğunu belirtti.

ABD’den Rusya ve Çin’e yaptırım

Moskova’nın rahatsızlığını ortaya koyan söz konusu tepkiler, ABD’nin Rusya’daki 30 kişi ve 3 kuruluşun yanı sıra Rusya’dan savaş uçağı ve hava savunma sistemi satın aldığı gerekçesiyle Çinli bir kurumu da listeye aldığını duyurmasının ardından geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Yaptırımlar Yoluyla ABD’nin Düşmanlarıyla Mücadele” (CAATSA) yasası kapsamında imzaladığı bir başkanlık kararnamesi uyarınca Rusya’da askeri ve istihbarat alanlarında görevli bulunan 30 kişi ve 3 kuruluş, CAATSA’nın 231. bölümündeki “Özel Belirlenmiş Kişiler” listesine eklenerek yaptırım listesine alındı.

ABD’nin söz konusu kararnamesinde, Rusya’dan Sukhoi Su-35 savaş uçağı ve S-400 karadan havaya füze sistemi satın aldığı gerekçesiyle Çin Savunma Bakanlığı’na bağlı Ekipman Geliştirme Birimi’ne de yaptırım uygulandı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kırım’ı ilhakının ardından gelen ve aynı zamanda ABD Kongresi’nde kabul edilen bu kararın, Moskova’nın kötü faaliyetleri ile ABD seçimlerine müdahalesini cezalandırmayı hedeflediğini söyledi. Yetkili, Trump’ın imzasını taşıyan kararnameyle ilk kez CAATSA yasası kapsamında bazı kişilerin cezalandırıldığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaptırım konusunda yaptığı açıklamada, ülkesinin, “ortaklarına karşı bu şekilde bir üslup benimseyen ülkelere olan güvensizliğini” sürdüreceğini belirtti. Lavrov, “Sonra bunu ele alacak ve sadece ele almakla kalmayıp, bu durumdan kendimize ders çıkaracağız. Uluslararası ortaklara karşı bu şekilde hareket eden ülkelere bel bağlamamak için gereken her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da ABD’nin yaptırımlar yoluyla şartlarını kendilerine dayatamayacağını ifade etti. Yaptırım açıklamalarının “ABD’nin yeni eğlencesi” olduğunu belirterek, “Rus-Amerikan ilişkilerini düşüncesizce gererek, hafife aldıkları ‘küresel istikrar’ kavramının varlığını hatırlamaları faydalı olabilir” şeklinde konuştu.
ABD’nin dünya istikrarını tehdit ederek ‘ateşle oynadığını’ söyleyen Rybakov, “Ateşle oynamak aptalca, bunun sonuçları tehlikeli olabilir” diyerek ABD’ye gözdağı verdi.

Rus diplomatlara göre, ABD’nin yeni yaptırımları, Rusya’nın ticari ortağını da (Çin) kapsaması nedeniyle bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu adımla ABD’nin, yaptırımları Rusya ile ticari ilişkiler kuran diğer ülkelere ‘cezalandırma sopası’ olarak kullanmak istediği ve bununla Rusya’nın söz konusu ülkelerle askeri işbirliğinin zayıflatılmasının hedeflendiği belirtiliyor. Kremlin’den yapılan açıklamada, Moskova’nın yeni yaptırımların etkisini azaltabilecek güçte olduğunu vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise “saldırgan ve düşmanca” diye nitelediği yaptırımların hali hazırda sıkıntılı bir süreçten geçen ikili ilişkilere zarar verdiğini söyledi. Peskov,“Moskova, yeni ABD yaptırımlarının tehditlerini analiz etmek ve risklerini azaltmaya çalışmak için zamana sahip” diye konuştu. Yakın gelecekte yeni bir ABD-Rusya zirvesinin düzenlenmesini uzak bir ihtimal olarak gördüğünü belirten Peskov, böyle bir zirvenin çalışma planında yer almadığını söylese de ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev arasında iletişim kanallarının açık olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD’ye Çin’den de tepki geldi

Açıklamada, söz konusu Çinli kurumun, hali hazırda “Özel Belirlenmiş Kişiler” listesinde yer alan bir Rus askeri firmasıyla alışveriş yapması ve Moskova’dan savaş uçağı ile füze sistemleri alınmasında rol oynaması nedeniyle yaptırıma maruz kaldığı ifade edildi.

Yaptırım kararına ilişkin konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD’nin uluslararası ilişkilerin temel prensiplerini ciddi şekilde zedelediğini, iki ülkenin ve ordularının ilişkisine zarar verdiğini açıkladı. Resmi bir protestonun işleme koyulduğunu duyuran Sözcü Shuang, “Eğer ABD bu sözde yaptırım kararından geri adım atmazsa sonuçlarına katlanır.” dedi.