Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan ABD’ye uyarı: Şam’ı vurma! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, Moskova’nın ABD’nin Suriye’ye yönelik yeni saldırı hazırlığında olduğu konusundaki endişelerini ABD’li yetkililere bildirildiğini açıkladı.

Moskova, ABD’nin Suriye’ye yeni saldırı hazırlığında olduğunun ve bunun emarelerinin farkında olduklarını belirtti. Antonov, ABD’yi ‘Suriye’ye yönelik asılsız ve yasa dışı saldırganlığa’ karşı uyardı.

Dün gazetecilere açıklamalarda bulunan Rus Büyükelçi, “Suriye’deki yeni gerginliğin, taraflardan hiçbirinin ulusal çıkarlarına hizmet etmeyeceğini, bundan sadece terör gruplarının faydalanacağını söyledi.

Büyükelçi Antonov, ABD’nin halihazırda benzer söylemlerde bulunmasının, terörist gruplar ve Beyaz Baretliler gibi ‘gerçek kimliğini gizleyen’ örgütlerin, bu durumu, yeni bir kimyasal provokasyon üretmek için kullanabileceğine işaret etti.

Öte yandan Rus Büyükelçi, bu hafta aralarında ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin de bulunduğu bazı ABD’li yetkililerle bir araya geldi. Antonov ve Jeffrey’in toplantısının ardından açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “Jeffrey, ülkesinin (Rusya) Suriye rejim güçlerinin İdlib’e saldırma olasılığına ve bundan kaynaklanabilecek sonuçlara ilişkin endişesini Antonov’a bildirdi” ifadelerini kullandı.