Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan Avrupa’ya nükleer anlaşma çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Raid Cebir

Kremlin, Rusya’nın İran’la imzalanan nükleer anlaşmaya ‘tam’ bağlılığını yinelerken taraflara, Washington’ın uluslararası anlaşmalara zarar vermesine izin vermemeleri çağrısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ‘Tahran ile ortak çıkarları savunmanın’ önemini vurgulayarak, Rusya, AB ülkeleri ve Çin arasında bu bağlamda ciddi bir görüş birliği olduğuna dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington’ın Tahran’la ortak uluslararası eylem planından çekilme kararından ardından dün, Rusya’nın daha önce açıkladığı tutumunu yeniden vurguladı. Putin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Yukiya Amano ile Soçi’de bir araya geldi. Toplantı sonrası Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, görüşmelerin olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini belirterek yaptığı açıklamada, Rusya’nın IAEA’ya, nükleer silahların yayılmasını önlemeye yönelik her türlü tehdide karşı çalışmalarını sürdüreceğini, İran nükleer dosyası ve diğer dosyalardaki gelişmeler konusundaki tutumlarını açıkça aktardığını ifade etti.

“Rusya anlaşmaya sadık kalacak”

IAEA Rusya Temsilcisi Mikhail Ulyanov toplantı sonunda yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Putin’in, IAEA Başkanı Amano’ya ‘ABD’nin nükleer anlaşmadan geri çekilmesine rağmen Moskova’nın kapsamlı uluslararası eylem planına uygun olarak çalışma konusundaki kararlılığını sürdüreceğini’ söylediğini belirtti. Ulyanov, buna karşılık Amano’nun, Moskova’ya, IAEA’nın üzerine düşeni gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmek üzere, kendi işlevlerinde ve yetkileri çerçevesinde yapacağını söylediğini aktardı. Ulyanov, Putin’in IAEA’ya İran’ın anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal etmediğine dair güvence verdiğinin de altını çizdi.

Liderler Moskova’da bir araya geldi

Öte yandan nükleer anlaşma çerçevesinde Çin’e ziyarette bulunan ve son olarak Brüksel’e gidecek olan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da bir araya geldi. Uzun bir görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’nın, İran’ın meşru çıkarlarını sürdürmesi isteğini anlayışla karşıladığını belirterek, “Nükleer anlaşmanın korunması, Rusya’nın yanı sıra Çin ve Avrupa ülkelerinin çıkarlarıyla örtüşüyor ve bu çıkarlar müşterek olarak savunulmalı” ifadelerini kullandı.

Lavrov’dan önemli uyarı

Nükleer anlaşmaya bağlılık konusunda Moskova, Avrupa ülkeleri, Çin ve İran’ın yakın tutumlar içerisinde olduğuna dikkat çeken Lavrov, anlaşmanın korunması için ihtiyaç duyulan tüm önlemleri uygulanması gerektiğine işaret etti. Lavrov, bu tür gelişmelerin Ortadoğu’yu istikrarsızlaştıracağı ve nükleer silahların yayılmasını önleme rejimine yönelik tehditleri artıracağına dair uyarıda bulundu.

“Kanunlara karşı çıkmak ABD için alışkanlık haline geldi”

Diğer yandan Washington’ın nükleer anlaşma konusundaki tutumuna sert eleştirilerde bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Maalesef, uluslararası kurallara ve kanunlara karşı çıkmak ABD hükümeti için bir alışkanlık haline geldi. Bunu İran’la nükleer anlaşma, Kudüs meselesi ve diğer bir dizi anlaşmada yaptığını gördük” dedi.

İran’dan 4+1 formülü

ABD’nin kararı sonrasında Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da bilinen nükleer anlaşmadaki dengelerin değiştiğini belirten İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Bundan sonra 4+1 formatında işbirliği yapmak için yollar arayacağız” dedi. Rusya’nın anlaşmaya saygı gösterileceğinin garantisini verdiğini ve bunun kendileri için cesaret verici olduğunu belirten Zarif, Çin’in bu konudaki tutumuna övgüyle bahsederek, Pekin’de, ‘İran halkının çıkarlarını korumasını’ umduğu ‘çok olumlu’ görüşmelerde bulunduğunu aktardı.

İran, Avrupa’da önemli görüşmeler gerçekleştirecek

Zarif daha sonra nükleer anlaşmanın geleceğini görüşmek üzere Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Federica Mogherini’n yanı sıra Fransa, Almanya ve İngiltere’den mevkidaşları ile bir araya geleceği Brüksel’e gitmek üzere Moskova’dan ayrıldı.