Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan Doğu Akdeniz’i kapatan füze tatbikatı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Raid Cuber

Rus keşif uçağının düşürülmesinden birkaç gün sonra Moskova, dün Doğu Akdeniz’de füze tatbikatı başlattı. Rusya Savunma Bakanlığı, uçağın düşürülmesiyle tatbikat arasında herhangi bir bağlantı olmadığını söylemesine rağmen askeri verilere göre Rusya, bu tatbikatla aralarında İsrail’in de bulunduğu bölgesel taraflara güçlü bir mesaj gönderiyor.

Rus ordusunun aynı bölgede düzenlediği büyük tatbikat yaklaşık iki hafta önce sona erdi. Şimdi de geçtiğimiz salı gecesi uçağın düşürülmesi olayının ardından gözler, bu tatbikata çevrildi. Savunma Bakanlığı, yeni tatbikatın içeriği ve büyüklüğü hakkında detay vermedi. Fakat Rus medya organlarına göre Rus kuvvetleri, savaş gemilerinden füze denemesinin de yapılacağı tatbikatı gerçekleştirmek için Doğu Akdeniz’de geniş bir bölgeyi kapattı.

Tatbikat alanı, 26 Eylül’e kadar sivil uçuşlara kapalı

Rus medyası, Rus savaş gemilerinin yapacağı tatbikatın içerisinde füze denemesinin de olacağına işaret ederek “Suriye, Lübnan ve Kıbrıs yakınlarında Doğu Akdeniz’de uluslararası sularda birçok bölge kapatıldı.” açıklamasını yaptı.

Rus Deniz Kuvvetleri, yürürlükte olan uluslararası kurallara göre denizcilik ve havacılık ekiplerine uyarıda bulunarak uluslararası hava ve deniz trafiğine bir bildiri iletti. Ayrıca iletilen bildiride girmenin ve yaklaşmanın yasak olduğu kapalı bölgelerin koordinatları da belirtildi.

Rus askeri bildirisine göre söz konusu bölgeler, Rus gemilerinin tatbikatı nedeniyle 26 Eylül’e kadar sivil uçuşlara ve deniz trafiğine kapalı kalacak.

Rusya, tatbikatla bölgesel güçlere mesaj veriyor

Rus medyası, bölgenin kapatılmasının temel amacının “İlyuşin 20” uçağının enkazını ve uçakta bulunun 15 askerin cesedini arama işlemlerini kolaylaştırmak olduğunu belirtti. Ancak askeri yorumcular, bu tatbikatın aralarında İsrail’in de bulunduğu bölgesel taraflara “Moskova, uçağın düşürülme hadisesine benzer olaylara karşı ciddi bir şekilde hareket ediyor” şeklinde bir mesaj gönderildiğine dikkat çekti.

“Rusya, detayları yakında açıklayacak”

Öte yandan uçak hadisesiyle ilgili belirsizliklerin açıklığa kavuşturulması için Rus ve İsrail askeri kurumları arasında temasların başladı. Rus uçağının düşürülmesinde İsrail’in hatasıyla ilgili resmi düzeyde yorumlar gelmeye devam ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, dün yaptığı haftalık basın toplantısında İsrail’in daha fazla açıklama yapması gerektiğine işaret ederek Rus “İl- 20” uçağının düşürülmesi sırasında İsrailli pilotların davranışlarının profesyonel olmadığına dikkat çekti.

Moskova’nın olayla ilgili detayları yakında açıklayacağını ifade eden Rus diplomat, “Bu detaylar, uçağın Suriye kıyısında düşürülmesi konusunda İsrailli pilotların rolüne ışık tutacak. Yeni bilgilerin yakında açıklanması bekleniyor. Bu bilgiler, trajedi ve İsrailli pilotların olaya ne kadar karıştığıyla ilgili sorulara cevap bulacak” dedi.

İsrail heyeti Moskova’da

Buna paralel olarak dün Moskova, Rus askeri yönetimiyle konuyu görüşmek, İsrail uçaklarının hareket bilgilerini ve koordinatlarını teslim etmek için İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin’in başkanlığındaki heyetin Rusya’ya ulaştığını açıkladı.

İsrail uçakları, Suriye hava savunma sistemlerinden fırlatılan füzenin yanlışlıkla Rus uçağını vurduğu sırada Lazkiye’deki mevzilere yönelik hava saldırıları düzenliyordu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde olayla ilgili belirsizlikleri açıklığa kavuşturmak ve İsrail’in Suriye’de bombaladığı hedefleri Rus yönetimine bildirmek için Hava Kuvvetleri Komutanı’nı Moskova’ya göndereceğini belirtmişti.

Dün Rus medyasının İsrailli kaynaklardan naklettiği habere göre İsrailli heyet, İran’ın Hizbullah’a stratejik silah transfer girişimi ve Suriye’deki askeri varlığıyla ilgili verileri de Moskova’ya iletecek.

Öte yandan Zaharova, Moskova’nın elinde Nusra Cephesi’nin aralarında sarin gazının da olduğu kimyasal silahları Suriye’deki silahlı oluşumlara gönderdiği konusunda bilgiler olduğunun altını çizdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan medyanın iddialarına sert tepki

Medya yer alan haberlerde, Rusya’yı, savunma sisteminin dost ve düşman uçaklarını ayırt etmek için kullandığı özel teknik sistemi Suriye tarafına vermeyi ihmal etmekle suçlandı. Rusya Savunma Bakanlığı, bu eleştirilere sert bir şekilde yanıt verdi. Rus askeri sözcünün yayınladığı açıklamada “İl- 20” uçağının dost-düşman tanıma sisteminde meydana gelen arıza neticesinde düşürüldüğü yönündeki açıklamaların amatör fantezilerden öteye gitmediği belirtildi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Dost-düşman tanıma sistemi, her ülkeye özgü olup askeri-teknik işbirliği kapsamında Rusya’nın ihraç ettiği silahlara ve teçhizatlara hiçbir zaman yüklenmedi. Bu durum, Suriye’ye teslim edilen hava savunma sistemleri için de geçerlidir. Rusya’da kullanılan dost-düşman tanıma sistemi, sadece Rus hava savunma sistemlerine ve uçaklarına tanımlanıyor. Bu sistem, Rus tanımlama kodlarıyla başka bir ülkeye teslim edilmedi. Zaten bu, askeri ve teknik açıdan mümkün değil” şeklinde konuştu.