Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan İdlib kırsalında katliam: 44 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bildirdiğine göre Rusya’nın dün gece Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentine düzenlediği hava saldırısında 44 sivil hayatını kaybetti. Yaralılar bölgedeki hastanelere kaldırıldı.

Moskova yönetimi ise saldırıya ilişkin suçlamaları reddetti.

Hava saldırısında hedef alınan İdlib’in kuzeydoğu kırsalındaki Zardana beldesindeki kurtarma çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

SOHR, İdlib’in kuzeydoğu kırsalındaki Zardana beldesindeki yardım çalışmalarından önce yaptığı açıklamada 18 kişinin öldüğünü açıkladı.

SOHR yöneticisi Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada, kurtarma çalışmaları sırasında enkaz altından çıkarılan cansız bedenlerle birlikte ölü sayısının 44’e ulaştığını aktardı. Abdurrahman, ölenlerin arasında 6 çocuğun da bulunduğunu açıkladı. Rami Abdurrahman, saldırının Ruslar tarafından gerçekleştirildiğini, SOHR’nin saldırıları uçakların türlerinden, uçuş yönlerinden ve kullanılan mühimmatlardan tespit ettiğini ifade etti.

Sivil savunma ekipleri, molozların altında kalan cansız bedenleri çıkarabilmek için destek istedi.

Zardana, Heyet-ü Tahrir Eş-Şam’ın (HTŞ) da aralarında bulunduğu İslami ve radikal grupların kontrolü altında bulunuyor. HTŞ, diğer İslami gruplarla birlikte İdlib’in büyük bir kısmını kontrolü altında tutuyor. Geçen yılın sonunda rejim düzenlediği saldırılardan sonra, güneydoğu kırsalındaki onlarca köy ve kasaba kontrolünü yeniden ele geçirdi.

Uzun süre Suriye ve Rus savaş uçaklarının hedefi olan İdlib’e yönelik saldırılar geçtiğimiz aylarda büyük oranda azalmıştı.

İdlib ve bitişiğindeki vilayetlerin bir kısmı, Şam’ın müttefikleri Rusya ve İran ile muhalefeti destekleyen Türkiye’nin himayesinde imzalanan gerilimi azaltma bölgelerinden biri. Söz konusu anlaşma, geçtiğimiz yılın Eylül ayında İdlib’te yürürlüğe girdi.