Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan, İngiltere’deki ‘Sinir Gazı Olayı’na dair açıklama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kremlin, İngiltere’de bir kadının kimyasal sinir gazına (Novichok) maruz kalması sonucu hayatını kaybetmesinden dolayı üzgün olduğunu bildirerek, olayın Rusya ile ilişkilendirilmemesi yönünde uyardı.

İngiltere hükümeti, 44 yaşındaki Down Sterjis adında bir kadının, eski Rus casus Sergey Skripal’e yönelik, geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen suikast girişiminde kullanılan kimyasal sinir gazına maruz kalması sonucu öldüğünü bildirmişti.

Başkent Londra’da basın toplantısı düzenleyen İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, Sterjis’in ölümünün ardından, bugün, İçişleri Bakanı başkanlığında bir olağanüstü toplantı düzenleneceğini söyledi.

Peskov: Büyük bir kaygı duyuyoruz

Reuters’e açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Sterjis’in ölümüne dair sorulan soruya, “İngiltere’de bu tür maddelerin kullanılmaya devam edildiğini görmekten büyük bir kaygı duyuyoruz. Bu durumun sadece İngilizler için değil tüm Avrupa için bir tehlike olduğunu düşünüyoruz” cevabını verdi.

Moskova yönetimi, Skripal’e yönelik suikast girişimiyle ilişkisi olduğuna dair iddiaları yalanlarken, suikastin İngiliz istihbaratı tarafından Rusya’yı töhmet altında bırakmak amacıyla yapılmış olabileceğini iddia etmişti.

Sözcü Peskov, Reuters’e yaptığı açıklamada, Skripal suikasti soruşturmasının İngiltere’nin iç işi olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında, bu ay yapılacak zirveyi herhangi bir şekilde etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.