Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan, Kore Yarımadası’nda gerginliği sona erdirmek için 5’li görüşme çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya, Çin ve Kuzey Kore’nin, Kore Yarımadası’ndaki gerginliğin sona erdirilmesi için Güney Kore ve ABD’nin de masada olacağı 5’li görüşme yapılması gerektiğine dair anlaşma sağlandığını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İgor Morgulov, Çinli ve Kuzey Koreli mevkidaşları Kun Sjuanju ve Tsoy Son Hi ile bir araya gelerek Kore Yarımadası’ndaki durumu istişare etti.

Tarafların, bölgede çözüme ulaşabilmek için Rusya, Çin, Kuzey Kore ile ABD ve Güney Kore’nin de katılacağı 5’li görüşme yapılmasını önerdiği bilgisinin yer aldığı açıklamada, “Taraflar, ihtilafların ortadan kaldırılması ve durumun normale döndürülmesi amacıyla, Kuzey Kore ve ABD ile Kuzey Kore ve Güney Kore arasında görüşmeler yapılmasını destekledi” ifadeleri kullanıldı.

Gözlemciler, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un bu sene içerisinde Rusya’ya yapacağı ziyaretin yaklaştığına dikkat çekerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü, Kuzey Kore liderinin Rusya’ya yapacağı ziyaretin tarihi ve mekanının henüz açıklanmadığını bildirdi.