Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan rejim ve YPG’nin Afrin adımına veto | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Halep’te, Esed rejimi, Rusya ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) askeri sorumlularının katıldığı bir üçlü zirvede, Halep’in kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde yaşanan son gelişmeler masaya yatırıldı. Rus yetkili, henüz Moskova’dan bu konuda bir talimat almadığını bildirdi. Ayrıca, ABD ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askeri sorumluları da Münbiç’teki son gelişmeleri ele aldı.

Halep’te düzenlenen zirveye, YPG Genel Komutanı Sipan Hamu, Suriye Ordusu Güvenlik Komitesi Başkanı Malik Alya ve Rusya Barış Gücü Merkezi Komutanı katıldı. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı bilgilere göre, Kürt tarafı, Esed rejimi ve Rusya’ya 3 maddeden oluşan bir teklif sundu; teklif, Suriye ordusu ve YPG arasında Afrin’de saha koordinasyonu, TSK saldırılarına birlikte karşı koyma ve TSK tarafından desteklenen güçlerin daha önce ele geçirdiği bölgeleri geri almak için birlikte çalışmayı ön görüyor.

Afrin’de sembolik güç bulundurma

YPG ve Şam yönetimi arasında varılan ittifak henüz ilkesel bir seviyede kalırken, Suriye ordusu, Afrin’e geri dönerek buranın kontrolünü tamamen devralmayı istiyor. Buna karşılık YPG ise rejim güçlerinin Afrin’de sembolik bir varlık göstermesini ya da Afrin’deki YPG unsurlarının Türk saldırılarından korunmak için Suriye ordusu üniformalarını giymesini teklif etti.

Rusya’nın Afrin tutumu

İki taraf arasında varılan ilkesel ittifak, Suriye ordusunun kaç kişilik bir kuvvet göndereceği, nerelerde konuşlanacağı ve ne tür silahlarla bölgeye geleceği konusunda herhangi bir detay içermezken, sadece tarafların genel ilkelerine vurgu yapılıyor. Ancak asıl sürpriz Rus tarafının üçlü zirvede gösterdiği tavırdı. Rus yetkili, henüz Moskova’dan bu konuda bir talimat almadığını bildirerek, Afrin’deki Rus kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasıyla birlikte kendileri için belirlenen bölgelere çekildiğini ve Rus kuvvetlerinin gerçekleşmesi halinde tehlikeli sonuçlara sebep olması muhtemel böyle bir anlaşmayı onaylamadığını söyledi.

Rus yetkilinin bu tavrı YPG Komutanı Hemo’ya, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasından bir gün önce Moskova’da görüştüğü Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un, “Türkiye’nin milli güvenliğini koruma hakkı olduğu ve Rusya’nın Türk savaş uçaklarını engellemeyeceği” şeklindeki sözlerini hatırlattı.

Rusya, YPG’ye yeşil ışık yakmadı

Toplantıdaki rejim yetkilisi de Rusya’nın Afrin’de YPG ile muhtemel bir anlaşmaya yeşil ışık yakmayacağını anladı. Bu yüzden hükümete bağlı haber kaynakları, “Afrin’e hükümet destekçisi halk hareketlerinin gireceğini” ve Suriye hükümetinin resmi olarak Afrin’e girmeyeceğini dillendirmeye başladı. Hükümete bağlı resmi haber ajansı (SANA), konuya dair yayınladığı haberde, “Halk hareketlerinin Afrin’deki direnişe katılması yerel halkın Türk işgaline karşı topraklarını savunma hakkından ileri gelir” ifadelerine yer verildi. Suriye devlet televizyonu ise halk hareketleri olarak tanımladığı grupların Afrin’e doğru harekete geçtiğine dair görüntüler yayınladı.

“Kuvvetlerimizi hiç kimse durduramaz”

YPG Genel Komutanı Hemo, “Suriye ordusunun Afrin’i Türk işgaline karşı korumak için bölgeye intikal etmesi hususunda sorunlarımız var” dedi. Ancak asıl uyarı, dün, Ürdün’ün başkenti Amman’a bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, Ürdünlü mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında, “Eğer rejim güçleri PYD’yi temizlemek için Afrin’e girecekse problem yok ancak rejim Afrin’de PYD’yi koruyacaksa kuvvetlerimizi hiç kimse durduramaz” şeklinde konuştu.

Erdoğan- Putin görüşmesi

YPG ve rejim arasındaki dirsek teması Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve “Suriye hükümeti Afrin’de YPG’yi koruma gibi bir adım atarsa bunun bedelini ağır öder” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da harekete geçirdi. Ankara tarafından yapılan açıklamada, ikilinin telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve Erdoğan’ın Putin’e Zeytin Dalı Harekatı’nın belirlenen şekilde süreceğini bildirdiği belirtildi.

Münbiç, görüşmeleri devam ediyor

Bu gelişmeler yaşanırken Türkiye ve ABD askeri yetkilileri arasında, Münbiç’e dair yapılan görüşmeler de devam etti. Konuya ilişkin olarak, Şarku’l Avsat’a bilgi veren kaynaklar, ABD ve Rusya’ya ait birer askeri üssün bulunduğu Münbiç ile alakalı yürütülen görüşmelere, iki taraftan ordu ve istihbarat yetkililerinin katıldığını bildirdi. Erdoğan’ın Zeytin Dalı Harekatı’nın Münbiç’i de kapsayacağını belirtmişti.

YPG, Münbiç’te etkisizleştirilecek

Edinilen bilgilere göre, ABD tarafı Türk ve ABD ordusunun Münbiç’te konuşlanmasını ve kasabada bulunan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) militanları içindeki Arap militanların artırılarak YPG militanlarının etkisiz roller üstlenmesini kabul etti. Bununla birlikte, Menbiç’in Arapların etkinliğinde kurulacak bir Yerel Meclis tarafından yönetilmesi teklifini sundu.

Ankara’nın Münbiç teklifi

Türkiye tarafının talebi ise tahmin edilenden daha büyük. Teklif, bölgede bulunan 300 YPG savaşçısının Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmesini, Münbiç Askeri Meclisi’nin feshedilmesini ve kasabanın idaresinin yerel halka verilmesini ön görüyor. Bununla birlikte Türkiye, sınırı boyunca YPG militanlarının uzak tutulacağı bir tampon bölge kurulmasını ve Münbiç’in Ankara tarafından desteklenen muhalif güçler tarafından kontrol edilmesini istiyor.

Suriye denklemi

Suriye’nin kuzeyindeki anlaşmalar, sadece Münbiç ile alakalı ikili anlaşma ve Halep’teki üçlü ittifakla sınırlı değil. Bölgenin Suriye’de aktif olan ülkeler arasında paylaştırılması konusu da gündemde. Şarku’l Avsat’a bilgi veren kaynakların bildirdiğine göre, “Ankara, ABD ve Rusya tarafından sunulan teklifin çatışmasını ve bu çatışmadan en karlı çıkan taraf olmayı arzuluyor.”