Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan Suriye’de ‘onlarca asker öldü’ haberlerine yalanlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı, Dera’da bir konvoya düzenlenen intihar saldırısı sonucu onlarca Rus askerinin öldüğü yönünde medyada çıkan haberleri yalanladı. Bakanlık dün yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de faaliyet gösteren kuvvetlerin son dönemde güneyde ya da başka bir bölgede herhangi bir saldırıya maruz kalmadığını belirtirken, medyada çıkan haberlerin asılsız olduğunu ifade etti.

Medyada çıkan haberlerde Suriye’nin güneyinde düzenlenen intihar saldırısında 35 Rus askerinin öldürüldüğü bildirilmişti. Moskova ise iddialar üzerine, DEAŞ’ın, örgütün tanıtımını yapmak için bu tarz yollara başvurduğu ve çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada ayrıca, Suriye’nin güneyindeki tüm Rus askerlerinin iyi olduğu ve görevlerini planlara uygun olarak yapmaya devam ettikleri vurgulandı.

Moskova buna benzer iddiaları reddedip daha sonra kabul etti

Moskova, daha önce de Rus askerinin ölümüyle ilgili çıkan haberleri yalanlamış, daha sonra saldırıya uğradıklarını ve kayıplar verdiklerini kabul etmişti. Bunun yanında Moskova Temmuz ayının başında, Hmeymim Hava Üssü’nde bir uçağın saldırıya uğradığı haberlerini reddetmiş fakat haftalar sonra saldırıda en az 2 kişinin öldüğünü ve birkaç uçağın imha edildiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz Şubat ayında, Rus Savunma Bakanlığı Suriye’nin güneyinde savaşan Rus paralı askerlerin, ABD uçakları tarafından saldırıya uğradığı ve 217 kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin haberleri yalanlamıştı. Daha sonra Moskova, ABD’nin konvoya hava saldırısı düzenlediğini, saldırı sonucu onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını açıklamıştı.

Öte yandan Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Moskova’nın Suriye’ye S 300’lerin verilmesi konusunda hazır olduklarını vurgulayarak, Şam’dan haber beklediklerini açıkladı. Bu tür silahların yabancı bir orduya verilmesi kararının resmi talep üzerine gerçekleştiğini ifade eden Şoygu, henüz böyle bir talebin olmaması nedeniyle bu konu hakkında konuşmanın erken olduğunu söyledi. Şam’ın bu füze sistemlerini teslim tarihi ‘çok yakında’ olacağı yönünde haberler yayılsa da Kremlin, ‘şu anda konuyla ilgili müzakerelerin olmadığını’ dile getirdi.

Rusya: Hazırız

Şoygu dün yaptığı açıklamada, Moskova’nın bu füzeleri birkaç yıl önce batı ülkelerinin ve İsrail’in talebi üzerine Şam’a göndermediğini fakat bugün bu fikri yeniden incelemeye hazır olduklarını dile getirdi. Şoygu “Şu anda ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırganlığı, Şam’ın modern hava savunma araçlarına sahip olma ihtiyacını ortaya çıkardı. Biz bu konuyu yeniden masaya yatırmaya hazırız” dedi.

Putin- Netanyahu görüşmesi

Şoygu’nun açıklamalarının, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Moskova ziyareti ile eş zamanlı olması ise dikkatlerden kaçmadı. Netanyahu ve Putin görüşmesinin kapalı kapılar ardında gerçekleşmesine rağmen iki liderin Suriye’nin güneyindeki durumu ele aldığı kaynaklar tarafından sızdırılan bilgiler arasındaydı.

Rusya arabulucuları, Moskova’nın İranlı müttefiklerine herhangi bir baskı uygulamak zorunda kalmadan İsrail’e güvence sağlayacak ortak bir çözüm bulmaya çalıştıklarını işaret etti. Kaynaklara göre Moskova, sınır bölgelerinden İran güçlerini ve bağlı birlikleri uzaklaştırmaya ya da İsrail ve İran tarafları arasında bir çatışmaya neden olabilecek çekişmeleri önlemeye karşı değil. Ayrıca Rusya İran’ın Suriye’deki mevcudiyetinin daha sonra Suriye hükümeti ve Suriye’deki kapsamlı siyasi çözüm yolunun başlatılması bağlamında ele alınması gereken bir dosya olarak görüyor.