Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya’dan Tataristan’daki terör hücresine darbe | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova/Taha Abdulvahid

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nde DEAŞ’a bağlı olan ve Rusya’da eylem yapmayı planlayan bir terör hücresinin çökertildiğini duyurdu.

FSB tarafından dün yayımlanan resmi bildiride, FSB unsurlarının İçişleri Bakanlığı güçleri ve Ulusal Muhafız Birimi güçleri ile Tataristan’da yaptığı özel operasyonla terör eylemleri yapmayı planlayan uyuyan hücrenin faaliyetlerinin engellendiği ve hücrenin eylemlerinin DEAŞ liderleri tarafından organize edildiği kaydedildi. Bildiride, hücre üyelerinin Rus topraklarında terör eylemleri gerçekleştirmeyi ve ardından Suriye’deki DEAŞ unsurlarına katılmayı planladıkları ifade edildi. Bildiride ayrıca hücre üyelerinin bu amaç doğrultusunda gençleri kendi ideolojilerine çekmek için çalışmalar yaptığı aktarıldı.

Güvenlik operasyonu Tataristan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Yarçallı’da gerçekleşti. FSB, şehrin çeşitli yerlerinde yakalanan 7 hücre üyesinin yanı sıra 11 kişinin daha gözaltına alındığını bildirdi. Emniyet güçlerinin 18 ayrı noktaya yaptığı baskınlar sırasında ele geçirilen silah ve mühimmatların yanı sıra DEAŞ’ın propagandasını yapan yazılara rastlandı. Bildiriye göre, Yarçallı sakini olan hücre lideri daha önce de terör örgütü lehine propaganda yapmaktan hapis cezası almıştı. FSB, uzun süren güvenlik takibi sonucunda hücrenin faaliyetlerinin engellendiğini ve şüphelilerin ele geçirildiğin aktardı.

Öte yandan Sibirya’nın doğu kısımlarında bulunan Yakutsk şehrindeki bir mahkeme, Suriye’de terör örgütü “Nusra Cephesi” saflarında savaşmakla suçlanan 1991 doğumlu bir Rus vatandaşını, terör örgütüne katılma ve sahte belgelerle Rusya sınırından geçmeye çalışma suçlarından 20 yıl hapse mahkum etti. Dava dosyasına göre sanık, Nusra Cephesi kampında, terörist faaliyetlerini yürütmek için Nusra Cephesi kampındaki askeri eğitime katılmak üzere Suriye’ye gitti. Aldığı eğitimin ardından Suriye hükümet güçlerine karşı Nusra Cephesi saflarında savaşan sanık, Rusya sınırından sahte belgelerle geçmeye çalışırken federal güvenlik güçleri tarafından yakalandı.

Bu gelişmeler, Rusya, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın yer aldığı Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Parlamenter Asamblesi toplantısıyla aynı dönemde gerçekleşti. Terörle mücadele konusuna odaklanan katılımcılar, KGAÖ üye devletlerinin 2016 yılında aldığı karara uygun olarak terörle mücadele çalışmalarını bir araya getirmek amacıyla, “terörist” olarak sınıflandırılan organizasyon ve gruplara dair ortak bir liste hazırladılar. Katılımcılar ayrıca terörist grupların sınıflandırılmasına ilişkin mevzuatın standartlaştırılmasına yönelik çalışmalarda bulundular.