Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Rusya, Suriye’de etkisini arttıracak’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat’a konuşan diplomat ve uzmanlar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seçim zaferinden sonra Suriye’de daha sert bir tutum takınacağını öne sürdü.

Putin’in pozisyonunu ülke içinde ve dışında güçlendiren devlet başkanlığı seçimlerinin bitmesinin ardından, uluslararası ilişkiler dosyası ve Rusya’nın bölgesel krizlerdeki rolü ön plana çıkarken, uzmanlara göre Rusya’nın genel dış politika çizgisinde büyük değişiklikler olmayacak.

Ancak Rusya ile Batı arasındaki kriz büyürken, yine uzmanların görüşüne göre özellikle Suriye ve Ukrayna gibi temel dosyalardaki tutum Kremlin’i sıkıştırabilir.

Uzmanlar ikiye bölündü

Bazı uzmanlar, Rusya’nın Washington ve Batı ile ciddi bir diyaloğa yakında başlamasına dair hiçbir işaret olmadığına değinirken, bazıları da, “Moskova tarafından Suriye’de, özellikle de Doğu Guta’da elde edilen başarılar, bölgeden çekilmesini zorlaştırıyor. Suriye topraklarında nüfuz alanlarını korumak için bölgede doğrudan mevcudiyeti var. Putin içerideki durumu güçlendirerek, geniş çaplı bir görev üstlendi. Rusya’ya uygulanan tüm baskılara rağmen, başka ülkelere dair dosyalarda daha etkili manevralar yapabilir” yorumunda bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, rejim güçleri Doğu Guta’nın yüzde 65’inden fazlasında kontrolü ele geçirdi ve Rusya Uzlaştırma Merkezi aracılığıyla bölgeden 80 binden fazla insan tahliye edildi.

“79 bin 655 kişi tahliye edildi”

Savunma ile ilgili bir toplantıda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Rusya’nın Suriye’deki Uzlaştırma Merkezi Doğu Guta’da eşsiz, geniş çapta bir insani operasyon gerçekleştiriyor. Son 5 günde Doğu Guta’da kurulan insani koridor üzerinden 79 bin 655 kişi tahliye edildi. Bölgenin yüzde 65’inden fazlası militanlardan kurtarıldı” dedi.

Rus ordusunun önceliklerinin bölgelerdeki sivillerin tahliyesi ve tahliye edilenlere Rusya’dan insani yardım ulaştırılması olduğunu belirten Şoygu, “Çok kısa bir sürede 427 ton gıda, içme suyu ve saha mutfağı yardımı yapıldı. 7 bin 100 battaniye ve çarşaf, 91 bin 810 gıda paketi verildi. 21 bin 840 kişiye de sıcak yemek sağlandı” ifadelerini kullandı.

“Tüm bu çalışmalar, BM, Uluslarası Kızıl Haç ve Suriye Kızıl Haçı ile işbirliği ile yapıldı” diyen Şoygu, ABD öncülüğündeki koalisyonun eylemlerini takip etmeye devam ettiklerini de söyledi.

Şoygu “Suriye ordusunun daha sonra kimyasal silah kullanmakla suçlanması için, militanların zehirli maddeler kullanma ihtimali devam ediyor. Geçtiğimiz hafta bu yönde 3 girişim engellendi” ifadelerini de sözlerine ekledi.