Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

S. Arabistan, Katar sitelerine uyguladığı yasak ‘Teknik Arıza’ sebebiyle kalktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar’daki birçok internet sitesine uygulanan erişim yasağının ‘teknik arıza’ sebebiyle bir süreliğine kalktığını söyleyen Suudi bir yetkili, arıza giderildikten sonra yasağın devam edeceğini açıkladı.

Kraliyet bürosu müsteşarı Suud el-Kahdani, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, yasağın kaldırılmadığını ancak teknik bir arızanın söz konusu olduğunu ve ileriki saatlerde düzeltileceğini duyurdu.

Suudi Arabistan’daki ilgili makamlar, 24 Mayıs’tan itibaren başta Al Jazeera yayın kuruluşu olmak üzere, Katar merkezli birçok internet sitesine ve haber sitelerine erişim yasağı getirmişti. Daha sonra Katar merkezli ‘Al Jazeera ve bEin Sports’ sitelerine olan yayın yasağı kalkmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’dan oluşan dört ülke, Katar haber ajansları kaynaklı internet sitelerine olan yasak çemberinin genişletilmesi konusunda destek verdiklerini ifade etti. Bu destek, Mısır’ın Al Jazeera yayın kuruluşunun resmi sitesinin de aralarında bulunduğu birçok platforma yasak getirmesinden sonra gerçekleşti.

Mısır haber ajansları, BAE ve Suudi Arabistan ile eş zamanlı devam eden yasağın, teröre destek veren ve yalan haberciliğe dayanan platformları hedef aldığını aktardı.

Katar Emiri’nin, Katar Haber Ajansı (QNA) ve Doha istasyonlarına yaptığı terör destekleyici ve İran ve İsrail yanlısı açıklamalarından sonra Suudi Arabistan, yasağı uygulamaya koymuştu.