Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

S. Arabistan’dan Katarlı hacı ve umrecilere hava ulaşım izni | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Sivil Havacılığı Genel Kurulu, dün, hac ve umre görevlerini yerine getirmek isteyen Katar vatandaşlarını konuştular. Suudi Arabistan hükümetinin isteği doğrultusunda, Krallığın Hac ve Umre Bakanlığı, bunun garantisini verdiğini teyit ederek Katarlıların umre vazifelerini istedikleri zaman yerine getirmelerine imkân sağlayacaklarını belirtti.

Kurul, Katar vatandaşlarının, Katar Havayolları dışında diğer herhangi bir havayoluyla gelenleri, kabul edeceğini belirtti. Doha’dan gelen Katar vatandaşları istasyonlardan transit geçebileceklerini açıkladı. Gelişler, Cidde Melik Abdulaziz havaalanı ile Medine Prens Muhammed Bin Abdulaziz Havaalanı aracılığıyla yapılacak. Kurul, Katarlı hacılara ve Katarda ikamet edenlerle ilgili şu hatırlatmada bulundu; Hac ve Umre Bakanlığı’ndan ve Katar’daki hac işleriyle ilgili yerlerden hac için izni olanların elektronik yolla kayıtları gerçekleşecek. Hacı adayları, Katar havayolları hariç, Katar hükümetinin seçtiği ve sivil havacılık genel kurulunun onay verdiği herhangi bir havayoluyla, Suudi Arabistan’a gelebilirler. Bu yıl hac mevsimi boyunca gidiş ve gelişlerin sadece Cidde Melik Abdulaziz Uluslararası havalimanı ile Medine Prens Muhammed Bin Abdulaziz uluslarası Havaalanı arasında olacak.

Abdullah el-Kharif, sivil havacılık genel kurulu adına yaptığı açıklamada, kurulun katarlı hacıları ve umrecileri selamladıklarını, gerektiğinde devlet talimatlarının hassasiyetle uygulanacağını, ek olarak hac ve umre vazifelerini yerine getirmelerindeki zorluğu gidermek için her türlü kolaylığı sağlayacakların ifade etti.

Abdullah el-Kharif’e özel uçak seferlerinin düzenlenmesine kurulun izin verip vermeyeceği soruldu. Doha’dan Suudi Arabistan’a doğrudan gelen yolcular için izin verileceğini, fakat Doha’dan gelen özel seferlere izin verilmeyeceği; ancak zaruret halinde Katar makamlarının seçtiği ticari havacılık yoluyla seferin gerçekleşmesinin, kurul tarafından onaylandığı cevabını verdi. Hacıların, umrecilerin ve ziyaretçilerin ibadetlerini rahatça yerine getirebilmelerini kolaylaştırmak için koruma ve hizmet konusunda kurulun büyük bir çaba harcadığını vurguladı. Terörle mücadele eden devletler; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği ve Bahreyn’in, topraklarında ikamet eden Katar vatandaşlarının topraklarını terk etmeleri için ve Doha’da bulunan vatandaşlarının da geri dönmeleri için 14 gün mühlet verdiğini ilan etmişti. Suudi Arabistan, Katar halkıyla güçlü bir bağının olduğunu ve Katar halkının güvenliği ve istikrarını desteklediğini, Katar halkının Suudi Arabistan’ın doğal bir uzantısı ve sağlam bir kardeşliğinin olduğu üzerinde durduğu gibi Katarlıların insani yönüne hayran kaldı. Aynı zamanda Hac ve Umre vazifelerini kolaylaştırma ile ilgili tüm konulardaki kararlılığını vurguladı.

Suudi Arabistan, Katarlı hacı ve umreciler için her türlü kolaylığın sağlanmasının gerekliliğine de vurgu yaptı. Katarlı vatandaşların ülkeden ayrılmaları gerektiğini açıklayarak, güvenlik tedbiri sebebiyle ülkeye girişleri engellendi. Belirlenen sürenin bitmesinin ardından Katar’ın tek karayolu olan Salwa karayolundan Katarlıların geçişi engellenecek.

Buna karşılık olarak da Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi işleri genel başkanlığı, Katara olduğu gibi dünyanın her yerinden umrecilerin işlerinin de kolaylaştırılacağını ve hizmet sunulacağını belirten Suudi Arabistan makamlarının talimatlarını hatırlattı. Ayrıca Katarlı umrecilerin Mescid-i Harama girişlerinin engellendiği hususunda sosyal medyada yayılanlarında yalanladı.

Hac ve Umre Bakanlığı, bu yıl Katarlı hacıların hac vazifelerini yerine getirmek için gelişlerinin sadece havayoluyla olacağını, Katar havayolları dışında, diğer seyahat şirketleri aracılığıyla olacağını ve kesinlikle Katarlıların da diğer dünya devletlerinden gelen hacıların karşılandığı gibi karşılanacağını ilan etmişti.