Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Saad El Hariri ve ‘Sofi’nin Dünyası’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri konuk olduğu TV programında bir grup öğrencinin sorularını yanıtladı.

Çocukların soruları cesur, maceracı ve birçok gazetecinin sorusundan daha ilkeseldi.

‘Zil Çaldı’ adındaki programın ilk bölümü Lübnan’ın MTV kanalında yayınlanan ve bir yabancı TV’den esinlenen programda, 10-12 yaşlarında bir grup çocuk ülke çapında bir figüre sorular yönlendiriyor.

Bir saatten fazla bir zaman diliminde çocuklar Hariri’ye sorular yönlendirdi. Soruların bazısı özeldi. Başbakanın Iraklı annesi, babasının diğer eşi, ona çok yakın kardeşi rahmetli Hüsam ve tabi ki, Lübnan’ın politik arenasında etkisi hala hissedilir olan rahmetli babası, eski Başbakan Refik el-Hariri hakkındaydı. Hatırlatayım; babası Refik el-Hariri’ye on sene önce hain yaftasını yapıştıranlar, suikastla öldürenler, günümüzde kendisine rahmet okuyup ardından ağlamaktalar(!)

Öğrenciler Hariri’ye vatandaşı olduğu Suudi Arabistan’la olan ilişkisini ve ülkesi Lübnan’a bakış açısını sordular. Sorulardan biri de rahmetli babasının öldürülmesinden sonra politika dünyasına nasıl girdiği idi.
Soruların en ilginci yaklaşık 10 yaşındaki Leya Kasab adındaki öğrenciden geldi: ‘Bir dakika içinde Sünniler ve Şiiler arasındaki farkı anlatır mısınız?’.

Lübnan Hükümet Başkanı bu soruya cevap vermeye çalıştı, verdiği cevap, ‘arada fark olmadığı idi’. Eline tebeşiri aldı ve yanıtı görsel olarak sunmaya çalıştı ve sonuçta şunu söyledi: ‘Bana göre politik bir çatışma.’

Gerçek şu ki en zor sorular çocukların sorularıdır zira; çocuklar toplum tarafından henüz ‘ehlileştirilmemiş’ olduğundan her konuyu sorar ve her şey hakkında cevap ararlar.

Ondandır ki, aile dergilerinde anne ve babalara, bazısı kafa karıştırıcı olan, çocukların sorularını nasıl ele almaları ve yanıtlamaları hakkında tavsiyeler yer alır.

Felsefe açısından bakacak olursak, çocukların soruları başlı başına bir araştırma konusudur. Hem soruyu soran çocuk için hem ailesi için bu sorular yeni dünyaların kapısını açan ilginç bir mevzu bahistir. ‘Gerçek filozof, çocukça araştırma ve yeni şeyler bulma ümidini kaybetmemiş filozoftur’ diye boşuna söylenmemiş.

Neval er-Racihi yönetimindeki Hikme Yayın Grubunun tercüme ettiği ‘Stanford Felsefe Ansiklopedisi’nde Bilim, tarih, dinler felsefesi yanında, çocuk felsefesinin de ayrı ve özerk bir felsefe dalı olduğu ve felsefenin temel konularından biri olduğu belirtilir.

Norveçli yazar Jostein Gaarder’in yazdığı ve dünya dillerine tercüme edilen ‘Sofinin Dünyası’ romanında esas iki karakter vardı, çocukluk ve felsefe! Romanda Sofi adında bir çocuk kainat ve insana her zaman merak ve hayranlıkla baktı. Merak , bilindiği üzere, çocukların en bariz özelliklerindendir.

Lübnan’da, Hariri’den başka, çocukların spontane sorularına cevap verecek politikacı var mı? Ama şunu da belirtmeliyiz ki, çocukların önüne cesurca çıkmış ve yanıtlamış olsa da, El Hariri bazı şeyleri söylerken… diğer şeyleri  söylemekten imtina etti. Yani çocukların önünde dahi politikayı elden bırakmadı.