Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Saada’da 40 Husi milis öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen askeri kaynaklarına göre, Ulusal Ordu, darbeci Husilerin kalesi Saada kentinin batısındaki Maran bölgesinde yaşanan çatışmalarda, 40 Husi milisi öldürdü.

Yemen Ulusal Ordusuna ait September Net (26sepnews.net) sitesinde yer alan haberde, milislerin, Maran’da daha önce yaşanan çatışmalarda öldürülen Hüseyin Cabir Ahmed isimli liderlerinin cesedini almak üzere bölgeye gittiği, Yemen ordusu tarafından kuşatılmalarının ardından aralarında çatışma çıktığı ve milislerin hepsinin öldürüldüğü bilgisi yer aldı.

Öte yandan, Yemen Ulusal Ordusu, Sana’nın doğusunda yer alan Nehm Müdürlüğü’nde Husi milislere ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdü. September Net’in saha kaynaklarına dayandırarak verdiği bilgilerde, Yemen ordusuna ait hava savunma sistemlerinin, Nehm semalarında uçan, Husi milislere ait İran yapımı patlayıcı yüklü bir İHA’yı düşürdüğü belirtildi.

Bu olayla eş zamanlı olarak, Nehm Müdürlüğü’nde Yemen Ulusal Ordusu ile Husiler arasında yaşanan çatışmalarda 6 Husi milisi öldürüldü.

El-Arabiyye haber sitesi, Hudeyde ve Sana arasındaki yol bağlantısını koruma altına alabilmek için Hudeyde şehrinin güneydoğusunda yer alan Kilo 16 bölgesine askeri takviye yaptığını duyurdu.

Askeri bir kaynak da, Arap Koalisyonu’na bağlı savaş uçaklarının, Hacca ilindeki Husi mevzilerini ve bir eğitim kampını hedef aldığını bildirdi.

İran destekli Husi milisler, birkaç gündür çeşitli cephelerde aldığı kayıplar nedeniyle büyük çöküş yaşadı.