Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Saada’da Husilerin Maran Cephesi komutanı öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ulusal Ordu güçleri, farklı cephelerde ilerleme kaydedildiğini, yeni bir mevziinin kontrolünün sağlandığını ve Saada’da patlak veren çatışmalar sırasında çok sayıda milisin öldürüldüğünü duyurdu. Yemen ordusunun resmi internet sitesi September.net’in haberine göre, yaşanan çatışmalar sırasında Saada’nın batısındaki Maran cephesinde darbeci milislerin bir komutanı da öldürüldü.

Yerel kaynaklar tarafından aktarılana göre, Maran’ın doğu cephesindeki Vadi Haleb bölgesinde ordu güçleri ile patlak veren çatışmalar sırasında milislerin Maran cephesindeki lideri Ahmed Cibran el-Yetim ve yardımcısı Cabir Cibran Cehiz öldürüldü.

Kaynaklar, Ahmed Cibran el-Yetim’in geçtiğimiz günlerde Maran cephesinde görevlendirildiğini belirtti. Yardımcısı Cibran Cehiz’in ise İran’da üst düzey eğitim aldığı ve milislerin güvenilir yetkililerinden biri olduğu ifade edildi.

Aktarılana göre, iki gündür devam eden çatışmalarda onlarca milis öldürüldü ve onlarcası da yaralandı. Aynı şekilde ordu güçlerinin kurtarılan bölgelerde 35’ten fazla milis cesedi bulduğu belirtildi.

Ulusal orduda Binbaşı Abdul Kerim el-Saadi liderliğindeki Uruba Tugayları güçleri, ulusal ordunun kaydettiği ilerlemeler ışığında Husi liderin gizlendiği Maran’ı kurtarmak için bölgeye şiddetli saldırılar düzenledi.

Öte yandan askeri kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre, Ulusal Ordu güçleri Hudeyde’deki Hacca bölgesinde yer alan Hayran cephesine saldırı gerçekleştirirken, yaşanan çatışmalar dolayısıyla milisler arasında büyük çaplı beşeri ve maddi kayıplar yaşandı. Aynı şekilde çok sayıda Husi milis bölgeden geri çekildi.

Hacca’da yer alan Beşinci Askeri Bölge kaynaklar, Hayran’da patlak veren çatışmalar sırasında iki Husi milis liderlerinin öldürüldüğünü belirtti. Kaynaklar, Tuğgeneral Abdul Vahab Muhammed el-Hussam ve Hakim Salah Massad Hamusi’nin Yemen ordusu ve milisler arasındaki çatışmada öldüğünü duyurdu. Hamusi’nin el-Mahabişa’da milislerin şefi olduğu vurgulandı.

Askeri kaynaklara göre, Yemen ordusu koalisyonun desteğiyle 3 gün içerisinde Hacca bölgesinde 200’den fazla Husi milisi öldürdü. Koalisyon tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında ise milislere ait 18 araç ve füze mekanizması imha edildi.

Öte yandan Beşinci Askeri Bölge’den yapılan yazılı açıklamaya göre, bir grup deniz donanması personeli, geçtiğimiz Cuma günü keşif devriyeleri sırasında deniz mayını tespit etti.
Açıklamada, “Bölgedeki balıkçıların hayatlarından endişe edilmesi ve uluslararası nakliye hattının güvence altına alınması çalışmaları dolayısıyla askeri mühendislik ve keşif ekipleri, mayınların temizlenmesi ve ulusal ordunun kontrolü altındaki deniz kıyılarının güvenliğinin sağlanması için devamlı faaliyetler yürütüyor” denildi.

Beşinci Askeri Bölge, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada ayrıca, “Husi milisler, ülke çapında, karada ve denizde tüm uluslararası nakliye hatlarını tehdit ediyor, kara veya deniz üzerinde uluslararası toplumun baskısını gerektiren uygulamalarını sürdürüyor” ifadelerine yer verdi.

Diğer taraftan deniz donanması güçleri, son 20 ay boyunca Hacca’daki kıyı bölgelerde milisler tarafından döşenen 200 deniz mayınını imha etti.

Batı kıyı kesimlerinde ise Amalika Tugayları, Hudeyde’nin güneyindeki Dureyhimi’nin tamamen temizlenmesi kapsamında Husi milislere yönelik askeri operasyonlarını sürdürdü.

Yerel kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre darbeci milisler, Kurban Bayramının dördüncü gününde Dureyhimi’de 1 çocuğun ölmesine ve onlarca çocuk ve kadının yaralanmasına yol açan bir füze saldırısı gerçekleştirdi.

Kaynaklar, milislerin evleri ve yolları bombalama başta olmak üzere çok sayıda ihlal yöntemi kullandığını vurguladı.

Öte yandan Amalika Tugayları, Dureyhimi’de Husi milis liderlerini öldürmeye devam ediyor.

Amalika Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dureyhimi Müdürlüğü’nün milisler için açık bir mezarlık haline dönüştüğü ifade edildi. Bu çerçevede Abdul Malik el-Husi komutanlığının yürüttüğü savaşlarda yüksek savaş kabiliyeti sergileyen Fadıl Şerif’in ve aynı şekilde 7 milisin öldürüldüğü belirtildi.

Aktarılana göre Husi milisler, maruz kaldıkları kayıplar ve liderlerinin öldürülmesi dolayısıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. September.net’in haberine göre, Ulusal Ordu Güçleri 26 Ağustos’ta el-Beyda’daki Numan müdürlüğünde İran destekli Husi milislere ait bir uçağı düşürdü.
Ordu güçleri, uçağın kalıntılarını incelemelerinin ardından uçağın İran yapımı olduğunu duyurdu.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Başkomutan Yardımcısı Ali Muhsin Salih, Tuğgeneral Salih el-Mansuri ile el-Beyda’nın kurtuluş çabalarını ele almak için bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, el-Beyda’da sarf edilen çabalara, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun yardım ve desteğine övgüde bulunulduğu belirtildi.

Aynı şekilde görüşme sırasında “askeri görevlerin tam olarak uygulanması için ihtiyatlı ve hazırlıklı olmanın” önemine dikkat çekildi.

Tuğgeneral Salih el-Mansuri, Cumhurbaşkanı Yardımcısının dikkat ve takibine övgüde bulunurken Ali Muhsin Salih’e askeri görevler, elde edilen başarılar ve askerlerin morallerine dair de bilgi verdi.

Diğer taraftan Taiz’in batısındaki Makbana cephesinde şiddetli çatışmalar patlak verirken milislerin sızma girişimlerinin ardından çatışmaların, Cebel el-Uveyd’in kuzeyinde yoğunlaştığı vurgulandı.