Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Saada’da yaklaşık 5 bin sahte pasaport ele geçirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu ortak güçleri, 5 bini aşkın sahte pasaport ve 22 milyon sahte ABD dolarının Husilerin kalesi olan Saada vilayeti yakınlarında ele geçirdiklerini açıkladı. Ele geçirilen pasaportların ve paranın, farklı cephelerdeki uygulayamadıkları planlarının ve maruz kaldıkları baskının artmasının ardından Husi liderleri ve ailelerinin yurtdışına çıkmaları için kullanılacağı ifade edildi.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Hudeyde’nin kurtarılma operasyonu ile ilgili olarak, “Tıpkı İran destekli Şii Husi milisleri tarafından kuşatılan diğer iller gibi Hudeyde’nin kurtarılması kararı da Yemen hükümeti ve Yemen halkına aittir” açıklamasında bulundu.

“Ticari ve yardım gemileri Hudeyde limanında hedef alındı”

Hudeyde’nin stratejik bir öneme sahip olduğuna ve Hudeyde Limanının ise bölgesel ve küresel güvenliği tehdit eden her türden silah, balistik füze ve drone kaçakçılığın merkezi haline geldiğine dikkat çeken Albay Turki el-Maliki, “Ticari ve yardım gemileri Hudeyde limanında hedef alındı. Son operasyonda iki hafta önce bir Türk yardım gemisi hedef alındı. Meselenin politik olarak çözülmesi için oldukça geniş alan ayırdık. BM’nin Yemen elçisi ile çalışıyoruz. Koalisyon üç referans noktasını dikkate alarak Yemen krizi ile ilgili olarak siyasi bir çözümü vurguluyor” dedi.

Paraların ve sahte pasaportların ele geçirildiği yer ile ilgili Şark’ul Avsat’ın sorduğu soruya ayrıntılı bir cevap vermekten kaçınan Maliki, operasyonun Yemen’in doğusunda gerçekleştiğine ve Husi milislerinin tedarik hatlarının kontrolünün sürdürüleceğine işaret etmekle yetindi.

22 milyon dolar ve 5 bin sahte pasaport

Albay el-Maliki açıklamasını şöyle sürdürdü, “Yemen’den kaçmalarını sağlamak için Husi liderlerine ve ailelerine verilmek üzere yola çıkarılan 22 milyon dolar ve 5 bin 297 civarında sahte pasaporta Saada yolu üzerinde el koyduk. Böylece yerel piyasayı sahte parayla doldurmalarına ve karaborsa yaratmalarına da engel olduk.”

MSF haberine yalanlama

Öte yandan Arap Koalisyon Sözcüsü dün, Koalisyonun, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF)’a ait Yemen’deki bir merkezi hedef aldığı haberini yalanladı.

Sözcü, “MSF’nin bu yanlış haberi yayınladıkları için koalisyondan resmi olarak özür dilediğini ve koalisyonun MSF’ye ait herhangi bir merkezi hedef almadığını ifade ettiklerini” sözlerine ekledi.

Koalisyon Sözcüsü açıklamanın devamında, “Yemen’de faaliyet gösteren tüm uluslararası örgütleri çabaları için derinden takdir ediyoruz” dedi.

“Hiçbir tıbbi tesis hedeflenmedi”

Haberlerin doğru olmadığına dikkat çeken Koalisyon Sözcüsü, “MSF tarafından işletilen hiçbir tıbbi tesis hedeflenmedi. MSF haberi yayınlamakta acele etti. Onlara bilgi alışverişinde bulunmak ve haberi doğrulamak için 24 saatlik bir süre istedik” açıklamasında bulundu.

Koalisyon ayrıca Yemen’de çalışan Kızıl Haç personeline Husi milisleri tarafından yöneltilen tehditleri kınadı.

Çatışma bölgelerindeki personeli korumak için Uluslararası İnsancıl Hukuk’un uygulanması gerektiğini vurgulayan Maliki, Kızıl Haç’ın Yemen’deki personellerinin çalışmaları için en iyi koşulları sağlamak amacıyla koordineli hareket ettiklerini bildirdi.