Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Saada’daki şiddetli savaş, Husilerin çemberini daraltıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, koalisyon güçlerinin desteğiyle, darbecilerin kalesi konumundaki Saada ilinin Ketaf bölgesini kurtarmak için büyük çaplı bir askeri operasyon başlattı. Ulusal ordu güçleri, Saada’da büyük bir ilerleme sağlarken, bazı stratejik dağlık bölgeleri ve önemli mevzileri ele geçirdikleri kaydedildi.

Darbecilerin merkezinde yaşanan şiddetli çatışmaların ardından ulusal ordu güçleri, Saada ilinin doğusunda bulunan Ketaf cephesindeki birçok stratejik dağlık bölgeyi ele geçirdi.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan bir askeri kaynak, ordu güçlerinin, Husi milisler tarafından tutulan yüklü miktarda mühimmat ve silaha el koyduğunu ifade etti.

Ulusal Ordu’ya ait “26 September Net” internet sitesinde yer alan haberde, “Saada bölgesinin komutanı Tuğgeneral Ubeyd el-Akla’nın, Ulusal Ordu güçlerinin, Saada ilini kurtarma operasyonuna koalisyon desteğiyle girdiğini, söylediği” kaydedildi.

Ordu güçlerinin, Taiz’e düzenlediği operasyondaysa kentin batısında yer alan Ed-Dar köyü, Yasin Tepesi ve El-Karn bölgesi ile doğusunda yer alan Ebar, Es-Sarmin, El-Ceyrat, Eşab, El-Kerifat ve Ez-Zeylai bölgelerinde kontrolü sağladığı belirtildi.

Yemen ulusal ordusu güçlerinin Taiz’de dün akşam yaptığı açıklamada, Sana’nın güneyine 175 kilometre uzaklıkta olan ildeki Husi silahlı kuvvetlerinin keşif uçağının düştüğü bildirildi.

Orduya ait “26 September Net” internet sitesi “Taiz’in kuzeyinde, darbeci Husi milislere ait keşif uçağının düşürüldüğünü” aktardı.

Site, “uçağın, Husi milislerin, Taiz kentinin kuzey cephesinde ulusal ordu güçlerinin mevzilerini araştırmak için kullandıkları sırada düşürüldüğünü, ayrıca ordu güçlerinin, Taiz’de büyük ilerleme sağladığını” belirtti.

Kaynak, “İranlı ve Lübnanlı (Hizbullah) uzmanların, Taiz şehrinde bulunan darbeci Husi milislerin çatışmalarını denetlediklerine ve ulusal ordu kahramanlarının yerlerini izlemeye çalışan uçakların arkasında durduklarına” işaret etti.

Ulusal ordu güçleri, kuzey cephesinde darbeci Husi milislerin ağır askeri kayıplar yaşadığını vurguladı. Husiler ise konuyla ilgili herhangi bir haber yayınlamadı.

Geçtiğimiz iki gün boyunca, ulusal ordu güçleri, birden fazla cepheyi Husilerin tutsaklığından kurtarmayı başardı.

Ulusal ordu güçleri, geçtiğimiz Perşembe günü, koalisyon güçlerinin de desteğiyle başlattığı geniş kapsamlı askeri operasyonda Taiz’deki birçok bölgeyi Husilerin elinden kurtardı.