Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sabhan: Hizbullah’ın eylemleri nedeniyle Lübnan’ı Suudi Arabistan’a savaş ilan etmiş olarak kabul edeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Samir el Sabhan, ülkesinin Hizbullah milisleri yüzünden Lübnan’a savaş ilan eden ülke muamelesinde bulunacağını, Lübnanlıların barış yahut örgüt militanlarının arkasında toplanmak arasında seçim yapmaları gerektiğini söyledi.

El-Arabiyye kanalına yaptığı konuşmada Sabhan, Kral Selman’ın Lübnan’ın istifa eden Başbakanı Saad Hariri ile görüşme yaptığını ve kendisine Hizbullah milislerinin ülkesine yönelik saldırılarından bahsettiğini söyledi. Sabhan, Lübnanlıları bölmek için Hariri’nin yalan söylemlerle istifaya mecbur bırakıldığını kaydetti.

Hizbullah militanlarının Suudi Arabistan’a karşı her türlü terör eylemlerinde yer aldığını söyleyen Sabhan, örgütü uyuşturucu kaçakçılığı yapmak ve Suudlu gençleri teröre karşı eğitmekle suçladı.

Militanlar, Lübnan hükümetinin aldığı kararları etkiliyor!

Lübnan hükümetinin Suudi Arabistan’a karşı milis tehlikesinin farkına varması gerektiğini söyleyen Sabhan, “Beyrut’tan Hizbullah’ı engellemeye çalışmasını bekliyorduk, Lübnan’ın Suudi Arabistan’a karşı bir savaşa katılmasına razı olmayacağız. Lübnan, aldığı tüm kararlarda milislerden etkileniyor” dedi.

Lübnan’ın milislerin taşkınlıklarını durdurabileceklerini söyleyen Sabhan, Suudi Arabistan ile olan işlerin geleceğini belirlemenin onların elinde olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan’ın Hizbullah’la savaşmak için her türlü siyasi ve diğer araçları kullanacağını, Lübnan’ı milisler nedeniyle savaş ilan etmiş ülke olarak göreceklerini vurguladı.