Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sa’dah Valisi: Askeri operasyonlar hızlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Nayif Raşid

Yemen’in Sa’dah Valisi Hadi Tarshan Al-Waili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Alep’deki operasyon bölgesinde Bagim kenti doğrultusunda Husi milislerine karşı olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti. Tarshan, “Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu, Kitaf ve Albuka eksenindeki operasyon bölgelerinde kısmi ilerleme kaydetti” dedi.

Al- Waili, Haşve kentinin doğusundaki Al Fara ve Zayga Huzem bölgelerinin tamamıyla temizlendiğini belirterek bölgenin Husi milisler tarafından yerleştirilen mayınlardan arındırıldığını, milisler tarafından kurulan barikatların yıkıldığını ve bölgede güvenliğin sağlandığını ifade etti. Al Waili, “Söz konusu cephelerde ilerleme devam ediyor. Yemen’in doğusundaki Sa’dah kentinde bulunan Razih ve Al Malahat cephesinde ilerleme kaydedilmesi için hazırlıklar var. Sa’dah kent merkezine ulaşana kadar söz konusu tüm merkez ve cephelerde ilerleme kaydedilmeye devam edilecek” dedi.

“İran bölgeye sonradan girdi”

Sa’dah kabilelerinin yayınladığı, içinde Husilerin faaliyetlerine karşı ayaklandığı ve onların Suudi Arabistan’a karşı tutunduğu düşmanca tavırdan uzak olduklarını belirttikleri anlaşmaya değinen Sa’dah valisi “Bagim kentinde yapılan kongre büyük bir gelişmedir. Kongre, Sa’dah’ın tüm evlatlarını bir araya getirdi. Onlar meşruiyete ve Yemen’deki Arap Koalisyonuna olan desteklerini yineleyerek şehirlerinin Yemen’e ait bir Arap şehri olduğunu ve İran’ın bölgeye sonradan girdiğini belirtti. Sa’dah kentinin evlatları Yemen Ulusal Ordusuna katılmaya çağırdı. Bu Sa’dah’ın evlatlarının meşruiyeti ve Arap Koalisyonun desteklediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Sa’dah sakinleri Yemen Ulusal Ordusu’nu bekliyor

Al Waili, Sa’dah sakinlerinin Yemen Ulusal Ordusu’nun bölgelerine girmelerini çok istediklerini belirterek Sa’dah kabilelerinin Husilerle mücadele eden ilk kabilelerden olduğunu ifade etti. Vali ayrıca, Husi milislerin elinde bulundurduğu füze sistemlerinin eski yapım olduğunu ve bu sistemin Husilere İran rejimi tarafından verildiğini açıkladı.

“Füzeler kontrol altına alınabilir”

Vali İran’ın Husilere, Yemen’i harap eden, komşu ülkelerin çıkarlarına zarar veren ve bölgesel güvenliği ve barışı tehdit eden teknik destek verdiğini de ifade ederken Husilerin elinde bulundurduğu bu füze sistemlerinin bazı devam eden operasyon bölgelerinden uzak olduğunu, Husi milislerin kuşatma altına alındığını ve atılabilecek her füzenin kontrol altına alınabileceğini dile getirdi.

Kabileler tarafından yayınlanan açıklamada komşu köydeki mermileri Husilerin attığı belirtilirken Sa’dah’taki kabilelerin koalisyon devletlerinin büyükelçileri ile görüşmeler gerçekleştirmek için siyasi heyet oluşturacaklarına vurgu yapıldı.