Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sadakât satılık değildir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar hâlâ rüyalar aleminde yaşıyor. Aslında Katar, her zaman, bize La Fontaine’nin 17. yüzyılın mitleri üzerine yazarak Fransız edebiyatına kazandırdığı kitabında geçen ünlü bir hikayeyi hatırlatıyor…

Boğanın iri yapısını kıskanan ve onun kadar büyük olmayı isteyen kurbağa, nefsine uyarak, kendini şişirirse hacim olarak büyüyeceğini ve sonunda boğayı da geçerek önemli olacağını düşünmüş ve kendini şişirmeye devam etmiş ve en sonunda balon gibi patlamış ve yok olmuş…

Geçen haftalarda, uluslararası basın, Katar’ın aylarca süren boykota rağmen, hizaya gelmediğini, Washington’un, hala eskisi gibi, dünya kamuoyunu etkilediğini zannederek, özellikle Amerikan iç basınında uluslararası imajını tazeleyerek öne çıkmak istediğini bildirdi.

Katar, ABD’nin medya ve politika elitlerine ulaşma çabaları arasında Nick Mozen adında Yahudi Haredim Cemaatinden ünlü bir müsteşara başvurmuştu. Mozen’in derin ve yoğun ilişkilerinin olduğu, ABD’de İsrail yanlısı tutumuyla tanınan Alan Dorshowich ve benzerleri Amerikan Yahudisi nüfuzlu kişilere yakın olduğu bilinmekte.

Harward Üniversitesinde Anayasa kürsüsünde profesör olan Mozen, Katar’ı ziyaret etmek için Katar Emirinden özel davet aldığını gizlememiş ve kalemini Katar’ı öven yazıları Amerikan basınında yayınlanması için kullanmaktan geri kalmamıştır. Mozen, 12 Ocak’ta The Hill Dergisi’ne yazdığı ve buram buram Katar’a riyakarlık ve yağcılık kokan makalesi hem Katar’a hem Emiri’ne negatif yönde ters tepmiştir….

Pekiyi, bu nasıl oldu?

Belli ki, Katar ve Katar’dakiler sadakat ve bağlılığın tarihi derinliğini anlayacak kapasitede değiller.

Sadakatin ve vefanın ne olduğunu bilselerdi, servetleri ne denli büyük ve azametli olsa da nüfuz ve sadakatin satın alınamayacağını anlarlardı.

Katar anlayışlı olsaydı ABD Yahudileri ve adına Siyonist Hristiyanlar denilen Sağcı Hristiyanlarla İsrail arasında kimilerine göre organik ve manevi bir bağ, kimine göreyse ideolojik, dogmatik bir bağ olduğunu ve bu bağların İsrail tarafından parayla satın alınmadığını anlardı. Hatta Katar’ın anlaması zor olur ama, bu radikal Amerikan dini grupların ideolojik sebeplerle İsrail’e mali destek verdiğini, bu ülkeye yatırımları getirmek için ellerinden geleni yaptığını ve hatta seve seve İsrail ordusunda savaşmak amacıyla gönüllü askerlik yaptığını da anlardı.

Geçen birkaç gün içinde Katar hükümdarına, yöntemlerine ve Katar’ın aptal politikalarına karşı şiddetli savaş açıldı.

Katar Emiri’ne ateşli bir mektup yazan ünlü Haham Shomly Bou Tetch savaş açanların başındaydı, Haham mektubunda şunu söyledi: “Görüntünü temizlemek için bedava gezilerinizi kabul edecek Yahudilerin var olduğunu düşünmüyordum, ancak çabalarınız yine de başarısız olacak, paranızı alan Yahudiler bana (paraları Hamas almaktansa bizim almamız daha iyi olacak) dedi”.

Haham Shomly açık mektubunda şöyle devam ediyor: ‘Sana yazmamın sebebi terörü finans etmendir, Yahudi Toplumu’nu satın alma çaban boşunadır, yaptığın herşey beyhudedir. Bazı Yahudilerin senin adına diğer Yahudilere baskı kurmak karşılığında büyük bir depozitoyu kabul etmeleri seni aldatmamalı. Onlar ne müttefikin, ne de arkadaşındır, onlar oportünistlerdir, onlara nasıl güvenebilirsin? Halkını para karşılığında satmaya razı oldukları takdirde, bir gün ne kadar çabuk sana karşı geleceklerini hayal etmelisin. Sadakatleri yok ve güvenilir değiller.’

Katar’ın kara yüzünü ABD nezdinde aklamaya çalışan Mozen ve Amerikan Yahudisi arkadaşlarını sadece Haham Shomly ağır eleştirmedi, Medyada birçok Yahudi yazar ABD nezdinde Katar’ı aklamaya çalışanların çifte standartlarını ortaya çıkardı, bunlardan biri de Washington Demokrasi Enstitüsünden Amerikalı Yahudi Araştırmacı Jonathan Shister: “Sabah akşam İsrail’in çıkarlarını savunmak için çırpınan Dorshowich’ın bir avuç dolar için Hamas’a yardım ve yataklık eden devletle toplantıya girmesi anlaşılamaz” diye yazdı. Haham ve yazarın burada bize ulaştırmak istediği açık, adam cebini petrol gelirleriyle doldurma peşinde, Katar’a destek olma veya yandaş olma peşinde değil.

Terör uzmanı Seth J. Frantzman ‘Terörizm finansörü Katar’ı aklamaya hayır’ başlıklı makalesiyle Katar’ın kendisini ABD nezdinde aklamaya çalışmasına karşı çıkanlar kervanına katıldı. Frantzman, makalesinde Katar’ın etkili Amerikalıları Doha’ya davet ederek kendisini ılımlı bir emirlik olarak göstermesine karşı çıktı.

Katar’ın, BM toplantıları çerçevesinde AIPAC liderleriyle buluşmaya ve yakınlaşmaya çalışması ve bu organizasyon eliyle yalanlarını Körfez ülkeleri ve Ortadoğu düzeyinde yaymaya çalışması sır değil. Körfez Ülkelerinin buna karşı yapması gereken medyatik ve propaganda olarak çalışma yapması gerekmektedir, fakat bunu yaparken, Katar misali para saçarak değil, akılcı biçimde yapılmalıdır.

Liderlik ve aptallık arasında büyük bir fark var, gerçek lider ayağını nereye koymasını bilen ve hangi yönde yürümesini bilendir, aptal lider ise ne bunu ne de onu bilir, milletini korku ve vehimle yönlendirir ve böyle liderin gideceği yer bellidir…

Kendiniz bir bakın, görmüyor musunuz?