Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sadr ve Amiri mutabakatı, Abdulmehdi’nin adaylığını güçlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat/Hamza Mustafa

Irak’ta hükümeti kurma çalışmalarını yakından takip eden Iraklı bir siyasi kaynak, Irak İslam Yüksek Konseyi’nin (IİYK) önde gelen isimlerinden eski Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi’nin adının birkaç günlük aranın ardından yeniden başbakanlık için konuşulmaya başladığını söyledi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Abdulmehdi’nin adının özellikle Mukteda Sadr’ın desteklediği Sairun İttifakı ve Hadi Amiri liderliğindeki Fetih İttifakı arasında geçtiğimiz günlerde uzlaşıya varılmasının ardından Necef’teki dini otoritenin de örtülü bir şekilde destek vermesiyle yeniden yükselişe geçtiğini ifade etti.

Abdulmehdi’nin başbakan olma ihtimali yüksek

Adil Abdulmehdi’nin ekonomik bir vizyona sahip olduğu ve farklı kesimler tarafından kabul gördüğünü belirten kaynak, Abdulmehdi’nin diğer adaylardan daha büyük şansa sahip olduğunu belirtti. Irak’taki farklılıkların doğal olarak pusulanın uzlaşmacı bir adaya çevrilmesini sağladığını belirten kaynak, böylece seçimde meclise girme hakkı kazanan partilerin bir sonraki başbakanı belirleyecek kesimler haline geldiğini kaydetti. Kaynak herhangi bir son dakika sürprizi olmadıkça Abdulmehdi’nin başbakan olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

Öte yandan, meclis oturumlarının başlamasına rağmen, Başbakan Haydar İbadi, Ammar el-Hekim, Mukteda Sadr ve İyad Allavi’nin içerisinde bulunduğu ‘Reform ve Yeniden Yapılandırma’ Koalisyonu ya da Hadi Amiri ve Nuri el-Maliki’nin bulunduğu ‘Bina’ Koalisyonu, Amiri liderliğindeki Fetih İttifakı ile Sadr’ın desteklediği Sairun İttifakı arasındaki yeni mutabakat nedeniyle, başbakan adayı çıkaran meclisteki en büyük blok olma vasfına erişemedi.

“Fetih ve Sairun’u yok saymak artık mümkün değil”

Fetih İttifakı milletvekili Naim Ubudi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “En büyük blok, hükümetin kurulması ve meclis içindeki dengenin belirleyici unsuru olmaya devam ediyor. Bir sonraki hükümet çalışmalarında yer alacağı kesinleşen Fetih ve Sairun’u yok saymak artık mümkün değil. Ancak yinede en büyük blok, hem mecliste hem de yeni hükümetin kurulması ve başbakan adayının belirlenmesi ile ilgili tüm değişkenlerle başa çıkmada ciddi bir faktör olmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

“Hükümet kurmada başarılı olmak için yeni mekanizmalar oluşturulmalı”

Eski Irak Hükümet Sözcüsü Ali Dabbağ ise yaptığı değerlendirmede, “Adil Abdulmehdi, oldukça saygın bir kişi. Diğerlerini anlama, danışma, dinleme ve onun inançlarıyla çelişen görüşler ile etkileşim kurma gibi yeteneklere sahip. Irak’taki mevcut durumun yanı sıra kaygı ve hayal kırıklığı ile umutları azalan Iraklılar için böyle bir kişiliğe ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Mecliste Abdulmehdi adı üzerinde fikir birliğinin sağlanıp sağlanmayacağına dair yaptığı değerlendirmede Dabbağ, “Sairun ve Fetih arasındaki mutabakat, en büyük bloğun oluşturulmasına dair sorunları çözmek ve siyaset arenasında gördüğümüz yoğun çatışmaları sona erdirmek için yapılmış bir hamle ve önemli bir adımdır. Hükümet kurmada başarılı olmak için yeni mekanizmalar oluşturulmalı” dedi.

KYB -KDP arasında cumhurbaşkanlığı gerilimi

Öte yandan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasındaki cumhurbaşkanlığı adayı konusundaki gerilim devam ederken, KYB’nin adayı Berham Salih, Sadr hareketinin lideri Muktada Sadr ile KDP’nin adayı Fuad Hüseyin ise, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri Maliki ile görüştü.

Maliki, iki Kürt partisine Şii blokların destek vermesini kolaylaştırmak için aralarından bir adayın seçilmesi çağrısında bulunurken, Sadr, Salih ile görüşmesi sırasında hükümet hizmetlerinin iyileştirilmesi çağrısında bulundu. Sadr’ın ofisinden yapılan açıklamada, hem Mukteda Sadr’ın hem de Behram Salih’in yeni hükümetin, halkın temel hizmetlerin yerine getirilmesi özlemlerini gidermesi ve farklı kesimler arasında ayrım gözetmeksizin hak ettiği hizmetleri sağlanmasının önemini vurguladıkları aktarıldı.