Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sadr’dan Amiri Koalisyonu’na bakanlıkları satma suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat/Hamza Mustafa

Sadr Koalisyonu lideri Mukteda es- Sadr, aralarında Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri ve Irak Eski Başbakanı Nuri el-Maliki’nin de bulunduğu Bina Koalisyonu üyelerinden bazılarını, bakanlıkların Ulusal Eksen Koalisyonu aracılığıyla ittifak içerisindeki Sünni siyasetçilere ‘satışı’ konusunda ‘büyük anlaşmalar’ yapmakla suçladı.

Sadr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“El- Fetih üyeleri ve el-Bina’daki bazı Sünni siyasetçiler arasında bakanlıkların benzersiz bir dış destekle dev meblağlar karşılığında satılması konusunda büyük anlaşmalar var.”

Sadr, Amiri’ye de şu ifadeleri kullandı:

“Değerli kardeşim, Irak’ın egemenliği ve bağımsızlığını koruyan yeni bir yönetim tarzı ve doğru yol konusunda anlaştık. Irak ve halkını sevmeye devam edeceğimize söz verdik. Ya anlaşmamıza birlikte uyarız ya da herkes halkın gözleri önünde ganimetlerini istediği gibi alır. Ya da kanatların altındakilerinin yaptıklarını düzeltmeye çalış. Söz verdiğin gibi vatan çıkarına saygı duymuyorsun.”

Mukteda es-Sadr, Amiri ile ittifaklarının Irak’ın en büyük bloğu olduğunu belirerek; “Ben, bozguncularla ve milislerle değil, seninle ittifak kurdum. Sözüne sadık olduğunu düşünüyorum. Irak’tan ve halktan geriye kalanları kurtarmak için Direniş ve Haşdi Şabi tek bir el olmalı” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki perşembe günü parlamentoda biri oturum gerçekleştirilerek geriye kalan 8 bakanlığın akıbeti belirlenecek. Sadr Koalisyonu’ndan bir lider, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte: “Sadr’ın mesajı; krizin ciddiyetini ve yaşananlar hakkında sessiz kalmayacağını belirttiği kadar, insanların gözleri önüne gerçekleri serme girişimidir, sadece bir uyarı değil” dedi.

Karar Koalisyonu’nun önde gelen liderlerinden Esil en- Nuceyfi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Sayın Mukteda es-Sadr’ın söyledikleri doğrudur. Bazı siyasetçiler arasında bakanlık ticareti söz konusu. Bu kimse için artık bir sır değil” dedi.

Sadr gibi önemli bir lider tarafından yapılan bu suçlama bir ilk olarak kabul ediliyor.