Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sadr’ın şartları Irak’ta hükümetin kurulmasını engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Parlamentoda en büyük grubu oluşturacak koalisyonun hükümeti kuracağı Irak’ta, seçimlerden birinci sırada çıkan Mukteda el-Sadr, daha önce hükümetin kurulması için uzlaşı çağrısında bulunmasına rağmen yeni şartlar ileri sürdü. Sadr’ın hükümetin kurulması için öne sürdüğü 70’ten fazla şart, sürecin tıkanmasına sebep oldu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi hükümet için 30, Cumhurbaşkanı seçimi için ise 40 şart ileri sürmüştü. Bunlar arasında mevcut Başbakan’a garanti verilmesi şartı öne çıkarken, Sadr’ın en önemli şartları arasında Başbakan’ın meclis dışından olması, ikiden fazla yabancı dil bilmesi, dış baskılardan uzak olması, temiz bir geçmişe sahip olması ve partilerin hükümete müdahalesini engellemesi yer alıyor.

Öte yandan Başbakan İbadi’nin, görevine devam etmek için parti üyeliğini askıya almaya hazır olduğu konuşuluyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Sadr’ın Siyasi Ofisi Temsilcisi Ziya el-Esedi, konuya ilişkin açıklamasında İbadi’nin partisinin haklarından tamamen feragat etmesi gerektiğini ilan etti. Ancak İbadi bu durumu kabul etmiyor.

Başbakan İbadi’nin şartlı olarak partisiyle ilişiğini kesme ihtimali hakkında açıklamalarda bulunan İslami Davet Partisi yetkililerinden Ali el-Allak, “İbadi partisinden asla istifa etmeyecek. Çünkü bu parti bir tarih, fikir ve inançtır. Fakat parti üyeliğini şartlı olarak geçici süreliğine askıya alabilir. Bunun şartı ise Başbakanla birlikte kabinenin tamamının bağımsız olmasıdır” dedi.

Mukteda el-Sadr’ın, Başbakan seçimi için fikir ve şartlarını belirtmeye hakkı olduğunu ifade eden el-Allak, “İbadi, İslami Davet Partisi’nin değil Zafer Koalisyonunun Başbakan adayıdır. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde karşılıklı anlayışa vardık ancak bir ittifaka ulaşamadık” şeklinde konuştu.

Ziya el-Esedi ise Şarku’l Avsat tarafından aktarılan açıklamasında, “Sayın Mukteda el-Sadr, çıkar odaklı değil ilke odaklı bir hükümet kurmak istiyor. Kendisi, mezhep ve etnisiteler üstü, ilkeli bir ulusal uzlaşı hükümeti kurulması çağrısı yapıyor.” ifadelerini kullandı.