Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SAGIA, yatırım lisanslarında iyileştirmeye gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Genel Yatırım Kurumu (SAGIA), yabancı yatırım lisansının 5 yıla kadar artırılmasına yönelik bir karar çıkardı. Karar uyarınca yatırımcılara ruhsat süresini en az bir yıla indirme seçeneği sunuldu.

Yatırım Hizmetleri Genel Genel Müdür Yardımcısı ve Danışmanı İbrahim Bin Salih el-Suveyl, söz konusu kararın Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 programı ile uyumlu olarak yatırım şirketlerini teşvik etme, Krallık’taki yatırım rekabetini artırma ve yabancı yatırımcılar için cazip hale getirme amacı taşıdığını vurguladı.

Ruhsatların çıkarılmasına, yenilenmesine ve düzenlenmesine ilişkin son prosedürlere de değinen Suveyl bu kararın Suudi Arabistan’daki yatırımların korunması çalışmalarının bir parçası olarak alındığını belirtti. Suveyl bu kararla yatırımcıların 2 gün süren işlemlerindeki prosedürlerin yeniden yapılandırılmasından istenilen belgelerin azaltılmasına, eğitim ve kadroların rehabilite edilmesine kadar birçok sürecin 4 saate düştüğünü ifade etti.

SAGIA, iş dünyasında kaliteli yatırımlar yapabilmek için yürüttüğü icraatlarda ve prosedürlerde iyileştirmeye giderek işleri kolaylaştıracak altyapıyı geliştirdi. Yatırımcılar için cazip bir ortam yaratarak sürecin ve yatırımların daha kolay ve verimli hale gelmesini sağladı.