Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şahid Hakan Abbasi, Navaz Şerif ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan’ın yeni Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, görevinden alınan eski Başbakan Navaz Şerif ile görüşerek görevine başladı. Bu görüşme eski başbakanın etkisinin sürdürmeye devam edeceği sinyalini verdi.

Medya kaynaklarının raporuna göre Abbasi, Yüksek Mahkeme’nin görevden aldıktan sonra ailesiyle birlikte Punjab’da Muree kasabasındaki evlerinde kalan Şerif’i ziyaret etti.

Parlamentonun büyük çoğunluğuna hakim olan Pakistan Müslümanlar Birliği Partisi (Navaz Grubu), başbakan değişikliği sonrası çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

Yeni hükümetin, bugün ilerleyen vakitlerde yemin etmesi beklenmekte. Yerel basın araçları, Abbasi’nin Şerif ile görüştükten sonra karar vereceğini ve eski başbakana bağlı bakanları görevlerinde bırakacağını bildirdi.

Abbasi’nin hızlı bir şekilde yönetime getirilmesi, devletin 2013 yılından beri devam etmekte olan güvenlik ve siyasi kazançlara zarar verecek nükleer silahlı siyasi kargaşa çıkması yönündeki endişelerini azaltmakta.

Şerif’in müttefikleri, Yüksek Mahkeme’nin seçilmiş olan başbakanı görevinden azletmeyi kapsayan hamlesini, cuma günü reddetti. Eski bakanlardan biri, Navaz Şerif’in tutuklanmasında ordunun parmağının olduğunu iddia etti.

İktidar partisi, Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif görevi alabilecek yetkiye sahip olana kadar, Abbasi’yi makama getirdi.

Halihazırda ülkenin doğusundaki yaklaşık 190 milyon nüfusa sahip olan Pencab eyaleti başbakanı olan Şahbaz Şerif’in, şu anki görevinden istifa etmesi ve parlamento seçimlerine katılması gerekmekte.

İktidar parti, Şerif’e ‘Aslan’ lakabını verdi. Bazı değerlendirmelere göre Abbasi’nin göreve getirilmesi yüksek mahkemeye meydan okuma olarak görülmekte.