Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sahra sorunu Addis Ababa’daki zirvede gerilime neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenlenen Afrika Birliği 30. Dönem Liderler Zirvesi sona erdi.

Zirvenin kapanış oturumunda konuşan Afrika Birliği Dönem Başkanı olan Ruanda lideri Paul Kagame, zirvede kurulması kararlaştırılan Afrika serbest bölgesinin, mart ayının üçüncü haftasında başkent Kigali’de düzenlenecek zirvede duyurulacağını belirtti.

Sahra sorunu konusuysa Afrika Birliği Liderler Zirvesi’nde gerginliğe yol açtı. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki yaptığı açıklamada Batı Sahra konusu da dahil olmak üzere gündeme alınan tavsiye niteliğindeki tüm kararların kabul edildiğini söyledi. Faki, Batı Sahra sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler (BM) ve Kıtada’ki taraflarla birlikte çalışmaya devam edileceğini ve Afrika Birliği’nin Moritanya’da düzenlenecek bir sonraki zirvede konuyla ilgili bir ilerleme raporu sunacağını vurguladı.

Afrika Birliği Zirvesi’nde Batı Sahra sorununa ilişkin düzenlenen üç karar taslağının (117 – 119) içeriğine ise Fas’tan itiraz geldi. Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi üyesi Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, geçen temmuz ayında Afrika Birliği tarafından alınan kararın daha dengeli olduğunu ve Sahra sorunu konusundan öncelikle BM’nin sorumlu olduğunu ifade etti. Burita, sorunun Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak ve diğer tüm çözüm ve planlardan biçimde çözülmesi gerektiğine işaret etti. Bölgesel çatışmaya siyasi bir çözüm bulunması için tarafların BM ile ortak çalışması gerektiğini vurguladı.

Batı Sahra sorununa ilişkin düzenlenen karar taslağı hakkında değerlendirmelerde bulunan Burita, kararın, gerçekliğe aykırı ve Zirve’nin açılış oturumunda konuşan Afrika Birliği Komisyon Başkanı’nın sözleriyle çewlişen bir madde içerdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Burita tartışma konusunun Fas’ın Güvenlik Konseyi’ne girmesinin önemini gösterdiğine dikkat çekti. 19 devletin taslak kararların içeriğini reddettiğine dikkat çekti.

Güvenlik Konseyi üyesi Burita, Fas delegasyonunun bazı raporları düzeltmek ve yanlışlıklar konusunda açıklık getirmek için müdahalelerde bulunduğu bilgisini verdi.

Burita, Cezayir’in güney batısındaki Tinduf vilayetindeki kampta yaşayan Sahralı mültecilerin sayımı konusunu da ilk kez Afrika Birliği Liderler Zirvesi’ne taşındı.

Fas’ın zirvedeki öfkesini artıran maddelerin içeriği hakkında açıklamada bulunan Burita, konunun taraflarla ilgili olmasına rağmen maddelerin iki taraf arasında doğrudan bir diyalog çağrısına yer verdiğini kaydetti. Afrika ülkelerini Batı Sahra’nın ikinci büyük şehri olan Dakhla’daki Crans Montana Uluslararası Forumu’nu boykot etmeye çağırdı.