Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sahte Brezilya pasaportlu Kuzey Kore Lideri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupalı üst düzey güvenlik kaynakları, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ve 2011 ‘de hayatını kaybeden babası Kim Jong-il’in 1990’lı yılların sonlarında Batılı ülkelerden vize alabilmek için sahte Brezilya pasaportu düzenlettiklerini belirtti.

Kaynağa göre, Kim Jong-un ‘Josef Pwag’ babasının da ‘Ijong Tchoi’ ismiyle birer pasaport düzenletti. Kaynak söz konusu pasaportların en az iki ülkeden vize almak için kullanıldığını ifade etti.

‘Sky News’e göre, Kuzey Kore’deki yönetici ailenin sahte kimlik kartı kullandığı bilinmesine rağmen, Brezilya pasaportlarının fotoğrafları daha önce yayınlanmadı.

İsmini vermek istemeyen Batılı bir güvenlik kaynağı, “Fotoğraflardan da açıkça görüldüğü üzere, Kim Jong-un ve babası Kim Jong-il, yabancı ülkelere yolculuk yapabilmek üzere vize alabilmek için Brezilya pasaportu kullandılar. Bu seyahat etme arzusu, Kuzey Kore’deki yönetici ailenin kaçış için bir yol inşa etme arayışını ifade ediyor” dedi.

Öte yandan Brezilya’daki Pyongyang Büyükelçiliği, haber ajanslarının konu hakkında yorum yapılması talebini reddetti. Brezilya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise konu hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

Dört Avrupalı güvenlik görevlisi pasaportların, Brezilya, Japonya ve Hong Kong’a seyahat etmek için kullanılmış olabileceğini söyledi.

Japonya’da bir gazetede 2011’de yayınlanan haberde, mevcut Kuzey Koreli liderin 1991’de henüz bir çocuk iken Brezilya pasaportuyla Tokyo’yu ziyaret ettiğini bildirmişti. Fakat bu ele geçirilen pasaportların ortaya çıkarılma tarihinden önceydi.

Ortaya çıkan seyahat belgelerinin üzerinde mühür bulunduğu ayrıca “Brezilya’daki Prag Büyükelçiliği, verilme tarihi 26 Şubat 1996” ifadeleri yer alıyor.

Güvenlik yetkilileri, yüz tanıma teknolojisinin Kuzey Koreli liderin ve babasının resimlerini doğruladıklarını söyledi.

Kim Jong-un’un doğum tarihi hakkında birçok tahmin bulunuyor. Ancak fotoğrafların bulunduğu pasaportta 1 Şubat 1983 olduğu görülüyor. Yani seyahat belgeleri düzenlendiğinde 12-14 yaşları arasındaydı.

Kuzey Koreli liderin İsviçre’deki uluslararası bir okulda elçilikte bir kuaförün oğlu olarak eğitim gördüğü iddia edildi.

Pasaport’ta babası Kim Yong-Il’in doğum tarihi 4 Nisan 1940 olarak görünüyor fakat gerçek doğum tarihi ise 1941’dir.