Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sakarya’da Iraklı 6 DEAŞ şüphelisine gözaltı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri, dün, DEAŞ ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen 6 Iraklıyı gözaltına aldı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nca terör örgütü DEAŞ’a yönelik soruşturma kapsamında belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Ayrıca İstanbul TEM ekipleri, pazar günü, 2017’de 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısının bir benzerini planlamakla suçlanan 25 kişiyi gözaltına almıştı.

Türk yetkililer yeni yıl kutlamaları için ülke genelinde 100 bin polis ve jandarma görevlendirdi. Ayrıca İstanbul’daki TEM ekipleri 4 farklı bölgede eşzamanlı baskınla 15’i yabancı 20 kişiyi DEAŞ’a bağlı olduğu şüphesiyle gözaltına aldı. Yapılan baskında birçok örgütsel döküman bulundu. Güvenlik kaynakları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri’nin Irak ve Suriye’deki örgüt liderleriyle bağlantılı olduklarından ve yılbaşı gecesinde terör saldırıları düzenlemeyi planladığından şüphelenilen bir gruba karşı operasyon başlatıldığını bildirdi.

5 DEAŞ şüphelisi Ankara’da gözaltına alındı

Güvenlik kaynakları, istihbarat ve terörle mücadele ekiplerinin yasadışı yollarla ülkeye giren ve yılbaşında saldırı düzenlemeyi planlayan yabancı uyruklu 5 DEAŞ şüphelisi Ankara’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alındığını bildirdi.

Kaynaklar, sanıklardan alınacak ifadeler doğrultusunda birçok DEAŞ militanına daha ulaşmayı bekliyor. Türk güvenlik güçleri son birkaç günde DEAŞ’a bağlı olduğundan şüphelenilen 300’den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Bu baskınlar, Abdulkadir Masharipov’un yılbaşı gecesi 39 kişinin öldüğü, 69 kişinin de yaralandığı Reina saldırısından 1 yıl sonra yapıldı. Reina saldırısı, DEAŞ ve 2015-2016 yılları arasında sol görüşlü radikal saldırı dalgalarından sonra gerçekleşti. Bu saldırı, yeni yıl kutlamalarına ilişkin korkuları artırarak, büyük meydanlarda yapılan kutlamaların yasaklanmasına neden oldu.

Yılbaşında yaklaşık 100 bin güvenlik görevlisi görev aldı

Türk yetkililer, vatandaşların yılbaşı tatilini huzur ve güven ortamında geçirmelerini sağlamak için Türkiye genelinde 80 bin 565 jandarma personeli, ayrıca İstanbul’da da 37 bin polis görev aldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta yapılan ülke genelindeki operasyonlarda 5’i ölü olmak üzere 13 teröristin etkisiz hale getirildiği, terör örgütlerine destekte bulunan 125 kişinin ve DEAŞ ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen 352 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Reina saldırısının kurbanları için anma töreni düzenlendi

Dün gece Reina saldırısının kurbanları için bir anma töreni düzenlendi. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Mısır, Filistin, Kanada ve Avustralya Konsolosları, Türk yetkililer ve vatandaşlar da Reina’da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için düzenlenen törene katıldı.