Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Salah Abdüsselam Paris saldırılarından önce Avrupa’yı dolaşmış | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

2015 yılında Paris saldırılarını planlayanlardan biri olan Salah Abdüsselam, Paris saldırılarında ve Brüksel bombalı saldırı hazırlıkları sırasında birkaç Avrupa ülkesine gittiği ortaya çıktı. Bu durum, Avrupa ülkeleri arasındaki güvenlik izleme ve koordinasyonuyla ilgili pek çok soruyu gündeme getirdi.

Brüksel medyasının iddialarına göre Abdüsselam, Suriye ve Irak’ta DEAŞ için savaşmaya giden her on kişiden birinin geldiği Molenbeek’te yaşıyordu ve saldırı hazırlıkları için Macaristan, Yunanistan ve Almanya’ya giderek teröristlerle temasta bulundu.

Saldırılardan birkaç ay sonra Macaristan’da Neo-Nazilerle tanıştı

Macar medyasında yer alan habere göre, Kasım 2015’te Paris’te gerçekleşen saldırıya destek verdiğinden şüphelenilen Abdüsselam’ın saldırılardan birkaç hafta sonra Neo-Nazilerle tanıştığını bildirdi.

Abdüsselam, aşırı sağcı Macar Ulusal Cephesi hareketinin üyeleri ile Ocak 2016’da bir araya gelmeyi planlıyordu. Fransa ve Belçika istihbaratları kimlerle bir araya geldiğini belirlemek için tutuklama kararından vazgeçti. Abdeslam, Paris saldırısı sonrasında hakkında uluslararası takip çıkarılan tek şüpheli. Daha sonra Abdüsselam 2016 yılının Mart ayında Brüksel’de tutuklandı.

Geçtiğimiz kasım ayında Paris’te ve mart ayında Brüksel’de gerçekleşen patlamayı planlayan 10 DEAŞ militanın Abdüsselam’ın yardımıyla Belçika’ya girdi. Abdüsselam, hazırlıklara katıldığı fakat son anda fikir değiştirerek intihar saldırısına katılmaktan vazgeçtiği iddia ediliyor.

Belçika’da düzenlenen bir televizyon programında Abdüsselam’ın patlamalardaki rolü ele alınmıştı. Programda, geçtiğimiz kasım ayındaki saldırılarda için Abdüsselam’ın 6’sı Paris saldırılarına, 4’ü Brüksel saldırılarına karışan 10 kişiyi bir araya getirdiği açıklandı. Bu kişiler Suriye’deki savaştan kaçarak balkan ülkeleri yoluyla gelmişlerdi.

Programda 130 kişinin öldüğü Paris saldırısından vazgeçen Abdüsselam’ın daha sonra Belçika’ya geri dönerek bir süre saklandığını Brüksel’deki bombalamalardan 4 gün önce tutuklandı.

Tutuklanmasından bu yana soruşturmacılarla işbirliği yapmayı reddeden Abdüsselam, susma hakkını kullandı. Geçtiğimiz nisan ayında yargılanmak üzere Paris’e gönderildi.