Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Salame, Libya krizini çözme konusunda iyimser! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, dün Temsilciler Meclisi’ne bağlı Ulusal Ordu Komutanı Tümgeneral Halife Hafter ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Salame, Ulusal Ordu Genel Sekreteri Binbaşı Abdurrezzak el-Nadori’nin huzurunda Hafter ile kahkahalar attığını gösteren fotoğraflar eşliğinde sosyal medya araçları aracılığıyla açıklamalarda bulundu. Salame, Hafter’ın kendisine ve BM Libya Eylem Planı’na destek verdiğini belirterek, siyasi süreci ilerletme konusundaki görüşlerini kendisine bildirdiğini ifade etti. Salame ayrıca, Hafter’e Temsilciler Meclisi ve Tunus Yüksek Kurulu’nun Birleşik Taslak Komitesi toplantılarının sonuçlarını ve Libya krizini çözmeye yönelik bir sonraki adımları bildirdiğini açıkladı.

Salame, toplantıya davet edildi

Libya Meclis Başkanı Akile Salih, BM temsilcisinin Tunus toplantılarında elde edilen sonuçları görüşmek üzere gelecek hafta Tobruk kentinde düzenlenecek iki toplantıya davet edildiğini açıkladı. Uluslararası Adnkronos’un (AKI) haberine göre, merkezi Trablus’ta bulunan Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Abdurrahman Suveyhili ve İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano Roma’da bir araya geleceğini açıkladı.

Öte yandan Hafter, Libya Ulusal Ordu Komutanlığı tarafından dün yayınlanan bildiriyi desteklemek amacıyla 6 Ekim 1973 yılında gerçekleşen savaşın 44. yıldönümü kutlamalarına katıldı. Söz konusu bildiride “Bizler asker olarak, tarihsel kazanımlarımızı boşa çıkarmayacağız. Ve değerli topraklarımızdan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride “Libya Ulusal Ordusu, kurtuluşun kahramanıdır. Bize, bu kahramanlığın övgüsünü hatırlatıyor. Arap milletinin anısı karşısında bütün görkem ve gururuyla ayakta duruyor” denildi.

Trablus’ta şiddetli çatışmalar yaşandı

Öte yandan çarşamba akşamı Trablus’ta silahlı militanlar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Bölge sakinleri ve güvenlik kaynakları, çatışmaların, şehrin güneyindeki Kasr Bin Gaşir bölgesi yakınlarında yaşandığını bildirdi. Libya Vifak Hükümeti, bir hafta içinde ikinci kez patlak veren çatışmalar hakkında açıklama yapmadı. Ancak Sirac hükümetine yakın kaynaklar, çatışmanın, Libya Devrimci Tugay militanları için bir uyarı niteliği taşıdığını belirtti.

Silahlı militanlara operasyon yapıldı

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı kuvvetlerinin, Trablus’un güneyindeki Sidi Sayeh ve Kasr Bin Gaşir bölgelerinde yasadışı gruplara karşı operasyon düzenlendiğini çok sayıda kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Ayrıca Sirac hükümeti Güvenlik Danışmanı ve Yüksek Güvenlik Komitesi eski Başkanı Haşim Beşer de, Güvenlik operasyonu, Sirac’ın talimatları dâhilinde ve ordu genel sekreteri General Abdurrahman el-Tavil’in gözetiminde yapıldığını belirterek, operasyonda onarca yasa dışı grup üyesinin gözaltına alındığını ifade etti. AA