Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Saldırı hazırlığı yapan iki İranlı Belçika’da yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika, Avrupa’da casusluk yapmaları için Tahran tarafından gönderilen tutuklu çiftin saldırı hazırlığındaki uyuyan hücre üyeleri olduğunu duyurdu.

Bir İranlı ve eşi, Fransa’daki İran muhalefetine yönelik terör eylemi planladıkları gerekçesiyle Belçikalı yetkililer tarafından hafta sonu tutuklandı. Belçika basınında, özellikle Flamanca yayın yapan “De Morgan” gazetesinin internet sitesindeki haberlere göre Belçika Devlet Güvenlik Servisi, çiftin İran makamları tarafından Avrupa’da casusluk yapmak için gönderilen uyuyan hücrelerden olduğunu söyledi. Bununla birlikte İran, Belçika’da gözaltına alınan çiftin aslında Paris’teki saldırı planın hedef aldığı Halkın Mücahitleri Örgütü’nün üyesi olduğunu belirtti.

İranlı adam ve eşinin Belçika’nın kuzeyindeki Anvers yakınlarındaki Wilrijk bölgesinde yaşadığı ve Belçika vatandaşı oldukları kaydedildi. Güvenlik yetkilileri geçen cumartesi günü durdurdukları çiftin arabasında patlayıcı madde bulmuş ve ardından beş evde arama operasyonu düzenlemişti.

Belçika İçişleri Bakanı Jean Jambon yaptığı açıklamada Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı’nda görevli Belçika Devlet Güvenliği ile polis ve yargı biriminin olaya hızlı müdahalesini takdir etti. Ayrıca saldırı planının ifşa edilmesine rağmen yetkililerin ülkedeki güvenlik alarmının durumunu yükseltmeyeceğini, hâlihazırda uygulanan seviye ikide kalacağını belirtti.

Bakan Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Fransa’daki İran muhalefetini hedef alan saldırı planı Belçika’ya yönelik herhangi bir risk taşımıyor. Bu nedenle Terör Riski Analizi ve Kriz Yönetimi Merkezi, Belçika’da güvenlik alarmı durumunu yükseltmeye gerek olmadığı görüşünde.”

Saldırı planını ortaya çıkaran Belçika polisi patlayıcıları etkisiz hale getirdi. İranlı adam ve eşine de terör saldırısı teşebbüsünde bulunma suçlaması yöneltildi. Ayrıca saldırı planıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle bir diğer şahıs da Almanya’da gözaltına alındı. Brüksel medyasında çıkan haberlerde söz konusu şahsın Avusturya’nın başkenti Viyana’daki İran Büyükelçiliği’nde diplomat olduğu belirtildi.

İran’dan işbirliği açıklaması

Fransız Basın Ajansı’na (AFP) göre Tahran, İran Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden Belçika’da tutuklanan çiftin Halkın Mücahitleri Örgütü’nün üyesi olduğunu duyurdu. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi söz konusu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut bilgilere göre Belçika’da gözaltına alınan kişiler Halkın Mücahitleri Örgütü’nün operasyonel hücrelerinin tanınan üyeleri. İranlı yetkililer önceden planlanan bu senaryonun gerçek boyutlarını ortaya çıkarmak için gerekli belgeleri sağlamaya ve işbirliği yapmaya hazır.”

AFP, İran yönetiminin, Halkın Mücahitleri Örgütü’nün üyelerini terörist olarak kabul ettiğini belirtti.

Saldırı yapılması planlanan Paris’te düzenlenen Halkın Mücahitleri Örgütü’nün toplantısına aralarında Trump’a yakın isimlerden ABD Temsilciler Meclisi eski Başkanı Newt Gingrich ve New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani’nin de olduğu 25 bin kişi katılmıştı.

Pazartesi günü yaptığı Avrupa turnesinde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye eşlik eden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Villepinte’ye yönelik başarısız saldırının İran İslam Cumhuriyeti’ne zarar vermeyi amaçlayan “sahte bir operasyon” olduğunu söyledi ve soruşturmaya yardım teklif ettiğini belirtti.

Fars Haber Ajansı dün, İran’ın Fransa Büyükelçisi’ne İran muhalefetinin Paris’teki toplantısını protesto etme çağrısında bulunduğunu bildirdi. Reuters’e göre Fars Haber Ajansı, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’nin Bakanlığın söz konusu Büyükelçi’yi salı günü çağırdığını açıkladığını aktardı. Toplantı, İran’ın Ulusal Direniş Konseyi tarafından düzenlenmişti. Ulusal Direniş Konseyi, Halkın Mücahitleri Örgütü’nün siyasi kanadını temsil ediyor.