Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Salih, sessizliğini bozarak Husiler’den 8 talepte bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Salih, sessizliğini bozarak Husiler’den çoğunu, 24 Ağustos’ta partisinin 70.yıl dönümü münasebetiyle düzenlediği ve yüz binlerce kişiyle gövde gösterisinde bulunduğu mitingden önceki konuşmasında dile getirdiği 8 talepte bulundu.

Daha önce eleştirerek Husileri sinirlendirdiği, “Husi melazimini” bu konuşmasında zikretmeyen Salih, kanun ve düstur kelimelerini birçok kez kullandı. Yemenli Uzmanlar, ‘Husi melazimi’ni “İran’daki Humeyni deneyimine benzeyen bir yönetim sitemi” olarak tanımlıyor.

Başkanlığını yaptığı Genel Halk Kongresi Partisi sayfasının aktardığına göre, Salih son olarak yaptığı açıklamada, bozgunculuk ve hükümetin işine karışma meselesini tekrar dile getirdi. Önceden de bunu şu sözlerle ifade etmişti, “Her bakan üstünde bir gözetmen (Husi bir gözetmeni kastediyor) olduğu gibi, her vali üzerinde de bir gözetmen var.”

Salih’in bu konuşması, partisinin üyeleri ile Husiler arasında yaşanan atışma ve subay Halit er-Radi ve Husiler’den iki kişinin ölmesiyle sonuçlanan çatışmadan bir hafta sonra gerçekleşmişti. Çatışmalardan sonra etrafı kaplayan sakin ortamda Salih, yalnızca Halit el-Radi’nin öldürülmesiyle ilgili, “hızlı bir soruşturma” gerçekleştirilmesi talebini dile getirmiş ve darbe ortaklarına bir mesaj daha göndermemişti.

Salih’in Husiler’den talep ettiği şeyler; devlet idaresinde işbirliği içerisinde olarak Yüksek Politika Konseyi metinlerine ve diğer imzalanan anlaşmalara bağlı kalınması, devlet kurumlarının çalışmalarında yürürlükte olan anayasa ve diğer yasaların hükümlerini uygulaması, çalışmalara dışarıdan müdahaleye izin verilmemesi ve takım ruhuyla çalışılması, resmi medyanın ortaklık ve tarafsızlık değerlerine uygun hareket etmesi, halka bağlı olan resmi kurumlar olarak gayret gösterilmesi, tarafsız olunması, kanunlara ve yasaya uygun olarak görevini yerine getirebilmesi için askeri ve güvenlik kurumlarının itibarını geri kazandırılması, ülkede güveni ve istikrarı sağlanması, gönüllü kurumların ve sivil kuruluşlar için güvenli ortamın oluşturulması. Salih bunun yanında ülkedeki çatışma gruplarından şu an ki hükümet karşıtı olanların destek verilmesi ve onlara yardım edilmesi için bir olunması çağrısında bulundu.

Abdülmelik el-Husi ve Salih’in yaptığı konuşmalar dikkat çekti

Dikkat çeken şey ise, Abdülmelik el-Husi ve Salih’in yaptıkları açıklamalarda birbirlerinin bayramlarını tebrik etmekten kaçınarak iki kelime övgü ile yetinmesi.

Genel Halk Kongresi sitesinde yayınlanan tebrik metninde, Salih, halk ve partililerin bayramını tebrik etmekle yetinerek, yaptığı övgü ve taleplerin kabul edilmesi dışında Ensarullah (Husiler) ismini zikretmedi.

Husilere bağlı el-Mesire kanalının aktardığına göre, Husilerin Başkanı Abdülmelik el-Husi de Genel Halk Kongre ismini zikretmeyerek Hizbullah’ın bayramını kutlamak ile yetindi.