Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Salih’in öldürülmesinin ardından Yemen’e korku hâkim oldu! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana’ya dün eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in, akrabalarının ve bazı parti üyelerinin öldürülmesinden dolayı üzüntü havası hâkimdi. Diğer yandan binlerce kişi de Salih’in öldürülmesini kutlamak ve liderlere militanlara karşı başlatılan ayaklanmayı sonlandırma çağrısı yapmak için şehrin kuzeyindeki havalimanı yolunda toplantı.

Başkentin güney mahallelerinde Salih ve Husi güçleri arasındaki çatışmaların bitmesiyle birlikte şehirdeki ağır bilanço da gözler önüne serildi. Binalar, konutlar, dükkânlar, restoranlar ve pazarların yerle bir olduğu ortaya çıktı.

Halk bütün bu yıkımımın nedeninin Salih’in ve yakınlarının evlerinin bulunduğu güvenlik alanlarının kuşatılması sırasında militanlarca yapılan bombardıman olduğu görüşünde.

Husi militanları ve askeri müttefikleri şehrin her yanında konuşlanmış durumda. Halk korku içinde. Sana’daki birçok mahallede araç ve insan geçişleri sınırlandırılmış halde.

Bölge sakinleri gıdaya ulaşmakta zorluk çekiyor. Suların kesik olduğu bölgede üç gündür süren çatışmaların durmuş olması insanların nefes almasını sağladı.
Zira halk, bombaların ve silahların gölgesinde geçirdiği günlerde sığınacak güvenli alanlar bulamamıştı.

Gerilim devam ediyor

Havalimanı yolunda Salih’in ölümünü kutlayan Husi destekçileri zafer marşları söylerken Salih’in öldürülmesi sebebiyle Allah’a şükrederek secdeye kapandı. Salih’in ölümüne şahit olanlar da kutlamaya katılanlara tatlı ve meyve suyu dağıttı. Kalabalık, Salih’in ölümünü “ilahi bir zafer” olarak nitelendirirken, 2004 yılında öldürülen Husi grubunun kurucusu Hüseyin Bedrettin el-Husi’nin intikamının Salih’ten alındığını söyledi.

Banka ve kuyumcuların yanı sıra başkentteki çoğu dükkânın kapılarına kilit vurulurken okullar ve üniversiteler de kapatıldı. Benzin istasyonlarındaki işçiler ise istasyonların boşaltıldığını duyurdu.

Vatandaşların Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda Salih’in ölümü Husiler için huzurlu bir sona işaret etmiyor. Halk, Husilerin yakın gelecekte Salih ve Yemen halkına yaptıklarının bedelini ödeyeceği görüşünde.

Salih yandaşları ve Genel Halk Kongresi Partisi’nin Husiler tarafından baskıya uğrama korkusuna rağmen sosyal paylaşım siteleri Salih yandaşlarının “kahraman” nitelendirmeleriyle dolu.

Sana’daki Kongre Partisi, Husi güvenlik unsurlarının partideki lider ve aktivistlere ait birçok eve baskın yaptığını duyurdu.

Sana hayalet kasabaya döndü

Fransız Haber Ajansı da (AFP) Husilerin Salih’i öldürmesiyle çaresiz kalan vatandaşlar hakkında bir rapor yayınladı. Raporda şehirdeki bazı mahallelerin dün hayalet kasabaya dönüştüğünü, sokaktaki insanların azaldığını ve dükkân kapılarının kapatıldığı bilgisi yer aldı. Haddah mahallesi sakinlerinden Muhammed yaptığı açıklamada, “Sokağa çıktığımda sadece birkaç insan gördüm. Sessizliğin ve korkunun hâkim olduğu şehir hayalet kasabaya dönüştü. Üç milyon nüfuslu şehirde hiçbir hareketin bulunmaması akla yatıyor mu? Sana, Salih’in muhalefetle 2011’de girdiği savaş günlerinde bile bu durumda değildi” ifadelerini kullandı.

Eczacı Ömer Yahya ise “Ali Abdullah Salih’ten nefret etmeme rağmen Husilerin onu öldürdüğünü duyduğumda ağladım. Ölümünden çok etkilendim” dedi. 29 yaşındaki Ömer de Yemen’i hiçbir zaman Salih’siz hatırlamadığını söylerken, 45 yaşındaki Ummu Muhammed “Ali Abdullah Salih bizim için bir baba gibiydi. Husiler onu öldürdü. Ancak intikamı alınacak” şeklinde konuştu.

Rapor, Husilerin geçtiğimiz saatlerde şehirdeki kontrol noktalarını güçlendirdiğine dikkat çekti. Husi savaşçısı Ebu Ali, “Durum Allah’a şükür güvenli. Salih yandaşlarına karşı tam kontrol sağlandı” açıklamasında bulundu.

18 yıldır Sana’da yaşayan Taizli 45 yaşındaki Naif Mansur ise AFP’ye yaptığı açıklamada “Sana’nın akıbetinin nasıl olacağını bilmiyorum. Öyle görünüyor ki yeni bir baskı aşamasına giriyoruz. Yönetimden talebi olan herkesin sonu ölüm olacak” dedi.